Tunezja w pigułce

DI
opublikowano: 14-06-2013, 19:36

Zobacz najważniejsze informacje o Tunezji, kraju, w którym Winstar wydobywa ropę naftową.

Sytuacja makroekonomiczna:

Tunezja jest jednym z najbardziej rozwiniętych ekonomicznie krajów arabskich. Główne sektory gospodarki to rolnictwo, górnictwo, turystyka i przemysł tekstylny. W ciągu 10 ostatnich lat udział sektora prywatnego wzrósł w wyniku liberalizacji polityki prowadzonej przez administrację. Udział wydatków rządowych w PKB Tunezji wynosi 34,8 proc. 20 kwietnia 2013 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodnił z tunezyjskim rządem warunki pożyczki na kwotę 1,75 mld USD. Jak poinformowała Christine Lagarde, Dyrektor Zarządzająca MFW, zawarta na okres 24 miesięcy umowa „zapewni wsparcie dla wprowadzania opracowanego przez tunezyjskie władze programu reform, którego celem jest promocja prywatnych inwestycji, wsparcie dla tworzenia miejsc pracy, likwidacja społeczno-ekonomicznych różnic pomiędzy regionami oraz wzmocnienie polityki społecznej w celu ochrony najuboższych.”

Produkcja ropy w czasie rewolucji:

Podczas ostatnich zawirowań w świecie arabskim sektor oil&gas nie odnotował większych zakłóceń, zarówno w segmencie wydobywczym jak i w odniesieniu do transportu ropy i gazu. Ponad trzydzieści tunezyjskich koncesji ropy i gazu jest już na etapie produkcji, jednakże, poziomy wydobycia z większości z nich są znikome. Czternaście koncesji produkuje ponad 1.000 baryłek dziennie. Są to w większości licencje kontrolowane przez dużych graczy, takich jak ENI, British Gas czy OMV.

Podsumowanie:

Tunezja może być opisywana jako kraj stosunkowo stabilny, zarówno pod względem warunków politycznych i ekonomicznych. Wszystkie główne partie polityczne, zarówno islamskie i laickie, mają pozytywne nastawienie do inwestycji zagranicznych, jako ważnego źródła wzrostu gospodarczego w tym kraju. Środki przyznane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w 2013 roku są zabezpieczeniem na wypadek pogorszenia się sytuacji finansowej kraju.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane