TUP powraca do łask graczy

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 17-09-2007, 00:00

SPÓŁKA TYGODNIAPo mocnej wakacyjnej przecenie kurs inwestycyjnej firmy zaczyna odrabiać straty

W ubiegłym tygodniu akcje TUP zdrożały o blisko 14 proc. Kurs inwestycyjnej firmy umacnia się wyraźnie od początku września po tym, jak osiągnął najniższą wartość od sześciu miesięcy, czyli 24,8 zł.

Inwestorzy rzucili się do kupna walorów TUP w połowie marca. Na fali informacji o sprzedaży projektu deweloperskiego Modena Park w dwa tygodnie kurs zwyżkował o 136 proc., z 26,3 zł do 62,2 zł. Umowa opiewała na 51 mln zł, co oznacza, że TUP wykaże na transakcji, którą właśnie dopina, około 35 mln zł zysku brutto. Kwota powiększona zostanie dodatkowo o 35 proc. nadwyżki, jaką ze sprzedaży lokali w Modena Park uzyska nabywca tego projektu. Będzie ona liczona od średniej ceny za mkw., którą ustalono na 6,54 tys. zł. Gwałtowne wzrosty notowań TUP nie trwały długo. Inwestorzy mieli prawdopodobnie wygórowane oczekiwania co do prognozy wyników spółki — po jej publikacji na początku kwietnia w ciągu jednej sesji akcje staniały o 18 proc.

Bolączką TUP jest niski free float. W wolnym obrocie pozostaje około 19 proc. kapitału. Jest szansa, że sytuacja wkrótce się zmieni, bo KNF zatwierdził prospekt emisyjny spółki. Nowe akcje będą stanowić około 36 proc. w podwyższonym kapitale TUP. Wyższe obroty pozwolą mu zmienić rynek notowań z równoległego na podstawowy, a zwiększony free float prawdopodobnie złagodzi gwałtowne reakcje kursu na informacje płynące z firmy.

Obecnie wskaźnik cena/zysk TUP wynosi około 57. Wydaje się, że to dość drogo, ale spółkę trudno porównać z innymi giełdowymi podmiotami, ze względu na specyficzny profil jej działalności. TUP zajmuje się m.in. rewitalizacją — kupuje podupadłe firmy, restrukturyzuje majątek i następnie sprzedaje (przykładem CJ International i Modena). W takim przypadku na zyski z projektu trzeba trochę poczekać, co może zniechęcać niecierpliwych inwestorów.

TUP angażuje się też w projekty deweloperskie — kupił portfel nieruchomości na wynajem, inwestuje w centrum logistyczne. Ma też w portfelu m.in. firmę wytwarzającą konstrukcje stalowe i podpisał warunkową umowę przejęcia MPRD — drogowej spółki w upadłości. Zarząd spodziewa się w tym roku 28 mln zł czystego zysku. Zarobek ma powstać głównie dzięki sprzedaży wspomnianej Modeny Park. W ub. r. TUP miał 12,8 mln zł zysku netto.

co dalej

W tempie oferty

Jeszcze w tym roku mogą pojawić się bodźce do wzrostu notowań TUP. Niebawem ruszy oferta nowych akcji. Inwestorom indywidualnym, którzy będą akcjonariuszami spółki w dniu poprzedzającym otwarcie subskrypcji, przysługiwać będzie preferencja w przydziale nowych papierów. Można się też spodziewać informacji o planowanych projektach, na które wydane zostaną pieniądze z oferty. Rynek będzie również czekać na wyniki negocjacji TUP z Mewą — giełdowa firma odzieżowa chce kupić od spółki szwalnię Roda.

Katarzyna

Sadowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu