Turcja zużyła już 165 mld USD z rezerw walutowych

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 21-04-2021, 15:29

W ciągu ostatnich dwóch lat tureckie władze wykorzystały z rezerw walutowych kraju środki o wartości 165 mld USD. Prezydent Turcji uważa, że jeśli zajdzie taka konieczność, władze nadal będą korzystać z zasobów gotówki.

lira turecka
lira turecka
fot. Bloomberg

Erdogan dodał, że obecnie kraj dysponuje rezerwami szacowanymi na 90 mld USD. Stwierdził, że jeśli nie zajdzie potrzeba skorzystania z ich pomocy, mogą zwiększyć się do ponad 100 mld USD.

Eksperci tłumaczą wykorzystanie tak ogromnych zasobów walut obcych próbami obrony tureckiej waluty. Według szacunków analityków banku Goldman Sachs Group, w tym przypadku tylko w 2020 r. w grę wchodzić miałoby około 100 mld USD rezerw.

Całkowite rezerwy brutto Turcji, w tym złoto i pieniądze przechowywane przez bank centralny w imieniu komercyjnych pożyczkodawców zmniejszyły się o ponad 15 proc. od początku 2020 r. do 89,3 mld USD w kwietniu br.

Z kolei rezerwy międzynarodowe netto spadły o ponad 75 proc. do 9,9 mld USD, podczas gdy pieniądze pożyczone od banków w ramach krótkoterminowych swapów sięgnęły dziesiątek miliardów dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane