Turecka lira najsłabsza od października

opublikowano: 25-04-2019, 14:21

Lira słabnie po tym jak bank centralny porzucił zobowiązanie do dalszego zacieśniania polityki monetarnej wydłużając okres bez podwyżki stóp do siedmiu miesięcy.

W czwartek komitet polityki monetarnej banku centralnego ogłosił jedynie, że jego działania będą determinowane przez potrzebę utrzymania inflacji na planowanej ścieżce. Inwestorzy uznali zmianę retoryki za „gołębi zwrot” w polityce banku. Lira zaczęła wyraźnie słabnąć. Obecnie jej wartość spada o 1,4 proc. do 5,9544 za dolara. Wcześniej spadała nawet do 5,9627 za dolara.

Notowania USDTRY w środę i czwartek
Zobacz więcej

Notowania USDTRY w środę i czwartek

Win Thin, szef globalnej strategii walutowe w Brown Brothers Harriman & Co. uważa, że zmiana stanowiska banku centralnego wspiera pogląd o wyrwaniu się sytuacji spod kontroli.

- To sygnalizuje, że jakakolwiek ortodoksja w banku centralnym została efektywnie skruszona, ponieważ żaden przytomny bank centralny nie skłaniałby się do gołębiej postawy w takim momencie, w jakim jest obecnie Turcja – powiedział.

Lira jest najbardziej słabnącą wobec dolara walutą w tym miesiącu. Straciła ponad 6 proc. wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy