Tusk: na szczycie "dość ostra" dyskusja o Węgrzech

PAP
15-03-2013, 12:14

Podczas szczytu UE w Brukseli doszło do "dość ostrej" dyskusji na temat budzących kontrowersje zmian w węgierskiej konstytucji - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że on sam nie ma jednak poczucia, że Budapeszt przekracza "jakąś miarę".

"W sprawie Węgier było dość ostro. (...) Było trochę emocji. Premier Węgier nie ma dzisiaj łatwego i dobrego czasu tutaj w Brukseli, ale nie zawsze jest to uzasadnione" - przyznał Tusk w rozmowie z dziennikarzami.

Dodał, że jest mu trudno analizować prawo konstytucyjne i kwestie ustrojowe na Węgrzech. Zdaniem Tuska "nie każda zmiana konstytucji musi oznaczać zamach na prawa człowieka czy na ład konstytucyjny". "Wszystko na to wskazuje, że większość Węgrów sobie życzy takich działań. Nie mam poczucia, że tam przekracza się jakąś miarę, która wymaga jakichś radykalnych reakcji. Nie widzę powodów do histerii" - powiedział Tusk.

W poniedziałek parlament Węgier przyjął nowelizację konstytucji dotyczącą wielu dziedzin życia społecznego i politycznego. Poprawki ograniczają uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego i dają parlamentowi prawo do decydowania, które organizacje wyznaniowe zostaną przez państwo węgierskie uznane za Kościoły. Ponadto nowelizacja zakazuje prowadzenia kampanii przedwyborczej w mediach komercyjnych, a także umożliwia władzom lokalnym karanie mandatami albo aresztowanie osób bezdomnych przebywających w miejscach publicznych.

Zaniepokojenie tymi zmianami wyrażały USA i UE; Komisja Europejska i Rada Europy mają zbadać, czy poprawki do węgierskiej konstytucji nie naruszają podstawowych zasad i wartości demokratycznych.

W czwartek na specjalnej konferencji prasowej dla zagranicznych mediów w Brukseli premier Orban bronił nowelizacji konstytucji. Zapewnił, że Węgry przyjmują tylko takie prawo, które jest zgodne z zasadami europejskimi, a jeśli ktokolwiek ma zastrzeżenia do zmian w ustawie zasadniczej jego kraju, to "są procedury i instytucje, za których pośrednictwem można o tym dyskutować".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tusk: na szczycie "dość ostra" dyskusja o Węgrzech