Tusk: staramy się chronić inwestycje drogowe

PAP
opublikowano: 29-11-2012, 13:02

Staramy się chronić inwestycje drogowe, aby pokawałkowana sieć odcinków autostrad stała się siecią faktyczną - powiedział premier Donald Tusk, który odwiedził w czwartek nowy odcinek trasy S8 Oleśnica-Syców w woj. dolnośląskim.

Odcinek trasy S8 Oleśnica-Syców ma zostać otwarty w piątek.

"Mimo że sytuacja nie jest najłatwiejsza i wszyscy w Europie szukają na gwałt pieniędzy, my (rząd - PAP) staramy się chronić inwestycje, tak żeby ta ciągle pokawałkowana sieć gotowych i niegotowych odcinków (autostrad) - w ciągu najbliższego czasu - stała się siecią faktyczną" - powiedział szef rządu w czwartek na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, odcinek S8 Oleśnica-Syców to część wielkiego projektu, który w ostatnich dniach "nabiera dynamicznego przyspieszenia".

Tusk mówił, że na odcinku trasy S8 Oleśnica-Syców są zbudowane tzw. "ekowiadukty". "Są to wymogi europejskie, ekologiczne, powodują, że nowoczesne inwestycje drogowe kosztują trochę więcej pieniędzy i trochę więcej czasu" - zaznaczył.

Nowy odcinek trasy ekspresowej S-8 łączący Oleśnicę z Sycowem ma długość 25 kilometrów. Na trasie wybudowano 18 mostów i wiaduktów drogowych oraz kilkadziesiąt przepustów dla zwierząt, w tym również ekodukt dla dużych zwierząt. W ciągu trasy jest blisko 30 km dróg dojazdowych, obsługujących tereny przyległe i dojazdy do pól rolnych. Kierowcy nowym odcinkiem pojadą w piątek.

W październiku do użytku oddano 22-kilometrowy odcinek S-8 z Wrocławia do Oleśnicy. Teraz łącznie trasa, wraz z obwodnicą Oleśnicy, ma 55 kilometrów. Dolnośląski odcinek trasy S8 z Wrocławia do Sycowa (granicy województwa dolnośląskiego) jest częścią budowanej już w całości drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Warszawy, która zostanie uruchomiona w 2014 r.

Budowa drogi ekspresowej S-8 jest finansowana z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość trasy wybudowanej z Wrocławia do Sycowa wynosi ok 1,2 mld zł.

Premier poinformował ponadto w czwartek, że w piątek zostanie oddany do użytku kolejny odcinek autostrady A4 na trasie Kraków-Tarnów (56 kilometrów). "W tym tygodniu i do końca roku to jest kilkanaście ważnych, dokończonych odcinków w sieciach dróg ekspresowych, autostradowych i obwodnicowych" - mówił szef rządu.

Zdaniem Tuska, Polacy - w ciągu ostatnich pięciu lat - wykonali wielkie przedsięwzięcie, jeśli chodzi o budowę dróg. Jak poinformował, w tym czasie zostało zbudowanych 2200 kilometrów autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic. "To jest rzeczywiście gigantyczny wysiłek bez precedensu w historii naszego kraju" - ocenił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane