TV cyfrowa bez komercji

MEW
opublikowano: 07-10-2008, 00:00

Tylko TVP i TV Puls zgłosiły się do pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. TVN i Polsat mogą postawić na satelitę.

Tylko TVP i TV Puls zgłosiły się do pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. TVN i Polsat mogą postawić na satelitę.

Wczoraj odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej, projektu, który zmieni obraz nadawania telewizyjnego. Na rozprawie stawili się przedstawiciele TV Puls i Telewizji Polskiej, które powinny znaleźć się w pierwszym multipleksie, czyli wiązce programów TV cyfrowej.

— Rozprawa będzie kontynuowana w czwartek. Czekamy na propozycje dotyczące zasad współkorzystania z multipleksu — mówi Mariusz Busiło, zastępca dyrektora departamentu częstotliwości Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

— Jesteśmy otwarci na wszystkie sensowne rozwiązania. Musimy sprawę przeanalizować — mówi Marcin Bochenek, członek zarządu TVP.

UKE chce, by na pierwszym multipleksie znalazły się częstotliwości wszystkich dotychczasowych stacji nadających naziemnie, czyli też TVN i Polsatu. Ale na razie wygląda na to, że stacje komercyjne nie będą brały w tym procesie udziału.

— Nadawcy komercyjny sami się wykluczyli z procesu. Jeżeli nic się nie zmieni w toku postępowania, TV Puls i TVP podzielą między siebie cały multipleks. Ostateczną decyzję podejmiemy w ciągu kilku tygodni — mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.

— Nie chcemy być związani sztucznie określoną datą, jeśli nie będziemy wiedzieli na jakich warunkach będzie przeprowadzona konwersja. Chcemy, by przeważająca większość Polaków mogła odbierać sygnał telewizji cyfrowej za pomocą odpowiednio przystosowanych do tego celu odbiorników — mówi Adam Brodziak z Polsatu.

Pierwszy multipleks ma być udostępniony w tym roku. Na drugi, czyli wiązkę kolejnych siedmiu programów telewizyjnych, konkurs powinien być rozpoczęty również w tym roku. To pozwoli na otwarcie dotychczas hermetycznego rynku telewizyjnego na konkurencję.

— Sądzę, że TVN i Polsat podjęły decyzję, że stawiają na transmisję cyfrową przez satelitę. Moim zdaniem do tego ma służyć nowa oferta platformy "n", a platforma satelitarna Cyfrowy Polsat od dawna święci same sukcesy — mówi Anna Streżyńska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TV cyfrowa bez komercji