TVN dostanie zgodę

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 22-10-2004, 00:00

Sześć spółek może dziś zostać dopuszczonych do obrotu publicznego. Wśród nich powinien być TVN.

Na ostatnim w tym miesiącu posiedzeniu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) może wydać kilka pozwoleń na obrót publiczny akcji.

— W piątek będziemy rozpatrywali wnioski co najmniej ośmiu spółek. Z pewnością dopuścimy kilka, być może nawet sześć — mówi Zbigniew Mrowiec, wiceprzewodniczący KPWiG.

Szansę na zielone światło mają: TVN, Ivax, Eurofaktor, Radpol, Praterm oraz Zelmer. Oznaczałoby, że wkrótce na rynek trafią oferty sprzedaży akcji warte od kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych.

Listopadowy początek

Status spółki publicznej najprawdopodobniej zdobędzie TVN, która chce zaoferować akcje warte 100- -150 mln USD. Z naszych informacji wynika, że ich sprzedaż przygotowywana jest na listopad, a debiut na przełom listopada i grudnia. Akcje TVN zostaną zaoferowane zarówno inwestorom krajowym, jak i zagranicznym.

— Oczekujemy dużego zainteresowania ofertą — twierdzi Jacek Radziwilski, dyrektor zarządzający CDM Pekao SA, oferującego akcje TVN.

Grudniowy wysyp

W kolejce na giełdę ustawił się także mysłowicki Eurofaktor. Firma specjalizująca się w refinansowaniu działalności przedsiębiorstw z branży energetycznej i górniczej chce pozyskać około 50 mln zł.

— Gdyby KPWiG w piątek dopuściła Eurofaktor do obrotu publicznego, to oferty można spodziewać się w połowie listopada. Debiut giełdowy mógłby nastąpić w grudniu — ocenia Bogdan Duszek z działu nowych emisji BDM PKO BP, który zaoferuje akcje Eurofaktor.

Spore szanse na dopuszczenie daje się firmie Praterm. Warszawski producent i dystrybutor ciepła chce wejść na giełdowy parkiet jeszcze w tym roku. Ocenia się, że z rynku zechce zebrać do 100 mln zł.

W gronie spółek mających dziś szansę jest Radpol, producent wyrobów termokurczliwych. Wartość jego oferty wynosi około 40 mln zł.

Pozwolenie może uzyskać także rzeszowski Zelmer. Jego przedstawiciele zapowiadali, że w ofercie publicznej resort skarbu zechce sprzedać 85 proc. akcji, które pojawią się na GPW jeszcze pod koniec roku.

Zagraniczny desant

W kolejce na giełdę stoi Ivax, kolejna po BA CA i Borsodchemie zagraniczna spółka chcąca trafić na GPW. W obrocie mają znaleźć się akcje, które amerykański producent leków wyemituje w związku z przejęciem Polfy Kutno. Będzie to 6,3 mln walorów, czyli 3,2 proc. ogólnej liczby akcji Ivaxu. Trafią one przede wszystkim do inwestorów finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TVN dostanie zgodę