TVP na oszczędnym plusie

Kamil Jedliński
opublikowano: 06-08-2014, 00:00

Przed publicznym nadawcą kosztowne półrocze. O dodatni wynik będzie trudno.

W pierwszym półroczu 2014 r. TVP zanotowała zysk brutto na poziomie 116,2 mln zł. Rezultat ten jest lepszy od zanotowanego w analogicznym okresie o 107,4 mln zł — zysk za I półrocze 2013 r. wyniósł, 8,7 mln zł. W jaki sposób zysk państwowego nadawcy wzrósł skoro przychody z reklam rosły znacznie wolniej? Część profitów to przesunięty z zeszłego roku przychód z racji abonamentu. W sumie dało to 38,7 mln zł. Wśród czynników wspierających finansową sanację TVP jej włodarze wymieniają m.in. „wzrost przychodów reklamowych i sponsorskich, wzrost pozostałych przychodów, a także niższe koszty własne, dzięki oszczędności i ostrożnemu gospodarowaniu budżetem spółki”.

TEMPO: Juliusz Braun, prezes TVP, od rewolucji woli ewolucję. Zatem TVP od strony finansowej zmienia się powoli. [FOT. WM]
TEMPO: Juliusz Braun, prezes TVP, od rewolucji woli ewolucję. Zatem TVP od strony finansowej zmienia się powoli. [FOT. WM]
None
None

Oszczędzanie to jednak nie domena TVP, bo jak wyliczył „PB”, koszty własne telewizji w 2014 r. spadły jedynie o 1,6 proc., do niecałych 700 mln zł. Według zapewnień TVP, przechodzącej wciąż proces restrukturyzacji związany z outsourcingiem pracowników, nie ma jednak zagrożenia dla płynności finansowej nadawcy. Jednocześnie przedstawiciele telewizji publicznej studzą optymizm co do drugiej połowy roku, nie obiecując zysków za 2014 r. Po stronie kosztów pojawią się bowiem jeszcze m.in. faktury za brazylijski mundial i obsługa wyborów samorządowych. Wpływy z abonamentu rosną i w pierwszym półroczu wyniosły 100,4 mln zł, w całym roku powinny przebić barierę 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Jedliński

Polecane