Ty jesteś skała

Joanna Dymowska
opublikowano: 28-10-2005, 00:00

27 października w kościele pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego odbyła się warszawska premiera oratorium „Tu es Petrus”. Kompozytorem — a zarazem dyrygentem — jest jeden z najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie Piotr Rubik. Muzyka została skomponowana do słów Zbigniewa Książka — scenarzysty, prozaika, dramaturga. Oratorium powstało jako wotum dziękczynne poświęcone Janowi Pawłowi II. Dzieło składa się z kilkunastu części, których treść nawiązuje do najbardziej wyrazistych i charakterystycznych fragmentów Pisma Świętego.

Wczorajszy koncert przyciągnął tłumy — biletów brakowało na długo wcześniej. Nic dziwnego. Po raz kolejny prawie 200-osobowy zespół — orkiestra, chór i soliści pod batutą Piotra Rubika — zaprezentował wielką sztukę.

Oratorium — sama nazwa przywodzi na myśl kompozycję trudną, przeznaczoną wyłącznie dla koneserów. „Tu es Petrus” w wielkim stylu obala ten stereotyp. Jest niepowtarzalnym zespoleniem tego, co podniosłe, sakralne, z tym, co jest tak typowo ludzkie, codzienne. To również najlepszy dowód na to, że nie potrzeba zgiełku, hałasu i taniej komercji, żeby dotrzeć do człowieka.

Najbliższe koncerty 11,12 XI w Zabrzu w Domu Muzyki i Tańca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dymowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu