Tym będą żyły rynki

Michał Żuławiński Bankier.pl
opublikowano: 23-08-2015, 22:00

W ostatnim tygodniu inwestorów czekają m.in. dane o PKB czołowych gospodarek, a także wyniki polskich spółek.

KALENDARIUM

Poniedziałek

Politycznym wydarzeniem dnia może być spotkanie Angeli Merkel i Francoise’a Hollande’a z Petro Poroszenką, które o godz. 17 rozpocznie się w Berlinie. Konferencja prasowa z udziałem polityków zaplanowana została na 18.45.

Wtorek

O godz. 8 poznamy finalny odczyt PKB Niemiec w drugim kwartale. Dwie godziny później również z Niemiec nadejdzie sierpniowy odczyt indeksu instytutu Ifo.

W Polsce o godz. 10 tematem numer jeden będą dane o bezrobociu, które poda GUS. Z wcześniejszych wyliczeń MPiPS wynika, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 10,1 proc. Popołudnie w całości zdominowane zostanie przez Amerykanów. W paczce danych znajdziemy indeks cen domów S&P/Case- Shiller (15), dane o sprzedaży nowych domów (16), indeks zaufania konsumentów Conference Board (16) oraz indeks Fedu z Richmond (16). Ostatnim akcentem dnia będzie informacja American Petroleum Institute o zmianie stanu rezerw ropy naftowej (22.40), która może mieć spory wpływ na notowania „czarnego złota”.

Środa

Jedyne istotne punkty to wnioski o kredyt hipoteczny w USA (13) oraz również amerykańskie dane o zamówieniach na dobra trwałe (14.30). Więcej emocji dostarczy polska giełda. Wyniki finansowe opublikują m.in.: PZU, Cyfrowy Polsat, Grupa Azoty, CD Projekt, Monnari.

Czwartek

Gwoździem czwartkowego i tygodniowego programu będą zrewidowane dane o dynamice wzrostu gospodarczego w USA (14.30). Pierwszy odczyt pokazał, że amerykańska gospodarka urosła w drugim kwartale o 2,3 proc., jednak znane powszechnie „zamiłowanie” Biura Analiz Ekonomicznych do sporych rewizji każe wstrzymać się z opiniami na temat kondycji największej gospodarki świata. Jak co czwartek, z USA nadejdą też dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.30). W czwartek w Jackson Hole rozpocznie się doroczny „sabat władców pieniądza” w Jackson Hole, dokąd zjadą przedstawiciele banków centralnych z całego świata. Janet Yellen na elitarnym sympozjum obecna jednak nie będzie. Wyniki publikują m.in. Asseco Poland, Boryszew, CCC, JSW i PKP Cargo.

Piątek

Ostatni dzień tygodnia zaczniemy od doniesień z Dalekiego Wschodu. W paczce z Japonii (01.30) znajdziemydane o inflacji CPI, stopie bezrobocia, sprzedaży detalicznej, wydatkach gospodarstw domowych oraz inflacji bazowej w Tokio. Następnie przejdziemy do danych większego kalibru, dotyczących PKB poszczególnych państw UE. Rozpocznie Szwajcaria (07.45), która jeszcze nie publikowała wyników, a następnie przyjdzie czas na zrewidowane odczyty z Czech (09), Węgier (09), Polski (10) i Wielkiej Brytanii (10.30). Dzień i tydzień zamkną dane z USA — dochody i wydatki Amerykanów (14.30) oraz indeks Uniwersytetu Michigan (16). Wyniki opublikują m.in. Enea, Handlowy i Synthos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy