Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 19-06-2016, 22:00

Kalendarium inwestora

W nowym tygodniu na rynkach finansowych niemal wszystko będzie się kręcić wokół brexitu. W cieniu brytyjskiego referendum pozostanie kilka istotnych wydarzeń, które również mogą wpłynąć na rynki.

Poniedziałek

W kalendarzu makroekonomicznym zdecydowanie wyróżnia się tylko Japonia. Najpierw poznamy dane o handlu zagranicznym tego kraju (godz. 1.50), a następnie inwestorzy będą się wsłuchiwać w wystąpienie prezesa Banku Japonii. Wydarzeniem dnia będzie wizyta prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce. Przywódca mocarstwa o godz. 16 wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą otworzy Silk Road Forum 2016. O godz. 17 w Sky News wystąpi lider Partii Pracy Jeremy Corbin, który sprzeciwia się wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Wtorek

Najistotniejsze dane makroekonomiczne napłyną we wtorek z Niemiec (indeks ZEW, godz. 11), Szwajcarii (bilans handlowy o godz. 8) oraz z USA (zmiana zapasów paliw o godz. 22.40). W dniu meczu Polska-Ukraina urząd statystyczny naszego wschodniego sąsiada poinformuje o wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale. Po południu w centrum uwagi znajdą się dwa banki centralne z naszego regionu. O godz. 13 o stopach procentowych decydować będą władze monetarne Węgier i Turcji. W Polsce wydarzeniem dnia będzie zaprzysiężenie Adama Glapińskiego na prezesa NBP. W Parlamencie Europejskim z przemówieniem pojawi się Mario Draghi (15). Natomiast w amerykańskim parlamencie postacią numer jeden będzie Janet Yellen, która będzie prezentować półroczny raport dotyczący polityki monetarnej (16). O godz. 21 w BBC rozpocznie się debata polityków poświęcona brexitowi.

Środa

Na „dzień dobry” informacje o stopie bezrobocia według GUS. Według szacunków MRPiPS wskaźnik ten zatrzymał się na poziomie 9,1 proc. O godz. 11.15 minister Mateusz Morawiecki i prezes Funduszu Rozwoju Paweł Borys wystąpią na konferencji BGK dla jednostek samorządu terytorialnego. O godz. 16 w Izbie Reprezentantów przemawiać będzie Janet Yellen. O godz. 21 w Channel 4 rozpocznie się ostatnia debata polityków przed czwartkowym referendum.

Czwartek

Wydarzeniem dnia będzie oczywiście brytyjskie referendum. Lokale otwarte będą od 8 do 23 czasu polskiego. Poza sondażami exit polls, pierwszych wyników możemy spodziewać się około północy, finalne poznamy w piątek o godz. 8. W kalendarzu makroekonomicznym dominują wstępne indeksy PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych Japonii (4), Francji (9), Niemiec (9.30) i strefy euro (10). O godz. 10 o stopach procentowych decydował będzie norweski bank centralny. O godz. 14 poznamy natomiast zapis ostatniego posiedzenia RPP.

Piątek

Poza reakcją rynków na wyniki brytyjskiego referendum, w piątek istotne będą też dane z dwóch największych gospodarek strefy euro. O godz. 8.45 poznamy odczyt francuskiego PKB, zaś o 10 indeks niemieckiego instytutu Ifo. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu