Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 08-01-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

Zima za oknami zgotowała Polakom cięcie wskazań na termometrach. W nowym tygodniu na cięcie stóp procentowych nie mamy co liczyć, ale agencje ratingowe mogą w piątek trzynastego zgotować nam niespodziankę.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych z Niemiec. O godz. 8 światło dzienne ujrzą raporty o produkcji przemysłowej i handlu zagranicznym. W strefie euro tego dnia opublikowane zostaną jeszcze odczyty indeksu Sentix (10.30) i stopy bezrobocia w listopadzie (11). W USA kalendarium makroekonomiczne jest puste, lecz nie oznacza to, że będzie nudno. Na Wall Street rozpocznie się kolejny sezon wyników kwartalnych. Wprawdzie od 2013 r. Alcoa nie jest już członkiem indeksu Dow Jones Industrial Average, jednak wielu inwestorów i komentatorów wciąż jest przywiązana do wyznaczania początku sezonu publikacji na dzień, w którym z rynkiem raportem dzieli się producent aluminium.

Wtorek

Wtorek przyniesie dane o inflacji CPI i PPI (2.30), którym towarzyszyć mogą informacje o podaży pieniądza i nowych kredytach. Raporty te będą odczytywane głównie przez pryzmat ostatnich wydarzeń związanych z juanem. W Europie dzień rozpocznie się od badania kondycji szwajcarskiego rynku pracy (7.45). O godz. 8 o inflacji w grudniu poinformuje Norwegia — kraj o najwyższej inflacji w gronie państw rozwiniętych (w listopadzie 3,5 proc. r/r). Godzinę później inflacyjne doniesienia napłyną natomiast z Czech.

Środa

Na pierwszy ogień pójdą dane o produkcji przemysłowej w Hiszpanii (9) i Wielkiej Brytanii (10.30). W Polsce — oprócz możliwej kolejnej awantury w Sejmie — oczy zwrócone będą także na NBP. Jak zwykle decyzji rady spodziewać możemy się koło południa, zaś konferencja prasowa z udziałem prezesa Adama Glapińskiego i dwóch innych członków rozpocznie się o 16. W jej trakcie z pewnością nie zabraknie pytań o dalsze posunięcia RPP w kontekście powrotu inflacji i wciąż niepewnego tempa wzrostu PKB w 2017 r.

Czwartek

Czwartek oznacza dane o europejskiej produkcji przemysłowej (11). Wcześniej, bo godz. 10, poznamy natomiast roczne tempo wzrostu PKB w Niemczech. Następnie opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia EBC (13.30). W USA jak co czwartek pojawią się dane o zasiłkach dla bezrobotnych, którym tym razem towarzyszyć będą informacje o budżecie federalnym. Tuż przed północą czasu polskiego głos zabierze przewodnicząca Janet Yellen, która odpowiadać będzie na pytania uczniów i nauczycieli.

Piątek

Pechowy zdaniem niektórych dzień rozpoczniemy od danych o chińskiej wymianie handlowej w grudniu, które pozwolą podsumować cały ubiegły rok. W dalszej części dnia najistotniejsze będą finalne dane potwierdzające powrót inflacji do Polski (14) oraz wyniki sprzedaży detalicznej w USA (14.30). Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street możemy spodziewać się wyników rocznych i kwartalnych od trzech przedstawicieli sektora bankowego wagi ciężkiej. Informacjami finansowymi z inwestorami podzielą się Bank of America, JP Morgan i Wells Fargo.

Najciekawiej będzie jednak po zamknięciu giełd w Europie. Wtedy to dwie agencje ratingowe — Fitch i Moody’s — mają dokonać przeglądu ratingu dla Polski. Doświadczenie uczy, że zapis w kalendarium wcale nie musi oznaczać wydania pełnego komunikatu (nie mówiąc już o zmianie samego ratingu/ perspektywy), jednak z cała pewnością warto w piątkowy wieczór obserwować komunikaty obu agencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu