Tym będą żyły rynki

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 18-03-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

- Poniedziałek

Przedostatni tydzień marca zaczniemy od japońskiego bilansu handlowego (0.50) za styczeń oraz statystyk z rozgrzanego chińskiego rynku nieruchomości (2.30). Dla inwestorów z ul. Książęcej i dla rynku walutowego istotne będą dane o polskiej produkcji przemysłowej (10), która według ekonomistów w lutym urosła o solidne 8,1 proc. r/r. W Europie czekają na nas bilans handlowy strefy euro oraz Włoch (oba o 11). Na GPW raporty za 2017 r. przedstawią m.in. Asseco Poland, Dino i Kruk. Amerykanie po zakończeniu sesji dostaną wyniki kwartalne FedExu.

- Wtorek

Na tapetę wróci inflacja. Rano (o godz. 8) poznamy statystyki cen producentów w Niemczech, a później (10.30) brytyjskie CPI, które w ostatnich miesiącach rośnie w tempie 3 proc. rocznie. O 1 ukaże się marcowy raport ZEW mierzący nastroje niemieckich analityków i finansistów. Na GPW wyniki za 2017 r. pokażą m.in. Aplisens, BOŚ, LC Corp., Sanok i ZUE.

- Środa

Odpoczywać będą inwestorzy z Japonii, gdzie przypada Święto Równonocy Wiosennej, w Polsce znane jako Dzień Wagarowicza. Jednakże ze względu na wieczorny Fed inwestorom wagary nie są w ten dzień wskazane.

To prawdopodobnie najważniejszy dzień w nadchodzącym tygodniu. Gwoździem programu jest komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, po którym oczekuje się podniesienia przedziału stopy funduszy federalnych o 25 pkt. baz., do 1,50-1,75 proc. Uwaga na godzinę! Ze względu na wcześniejszą zmianę czasu w Stanach Zjednoczonych komunikat FOMC ukaże się już o 19 czasu polskiego. Pół godziny później rozpocznie się pierwsza konferencja prasowa Jerome’a Powella w roli prezesa Rezerwy Federalnej.

Lecz zanim to nastąpi, poznamy wyniki lutowej sprzedaży detalicznej w Polsce oraz gusowskie wskaźniki nastrojów konsumenckich za marzec (10). Pół godziny później brytyjski urząd statystyczny przedstawi dane o bezrobociu za styczeń. O godz. 15 Amerykanie poinformują o wynikach sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Na GPW i rynku NewConnect istne zatrzęsienie sprawozdań rocznych. Z większych spółek wynikami pochwalą się GTC, Astarta, Medicalgorithmics, Oponeo.pl czy Rafako.

- Czwartek

To będzie dzień PMI. Wstępne marcowe wyniki ankiety wypełnianej przez menedżerów logistyki ukażą się dla Japonii (1.30), Francji (8.45), Niemiec (9.30) i zbiorczo dla strefy euro (10). Dodatkowo także o 10 poznamy niemiecki indeks IFO mierzący nastroje menedżerów za naszą zachodnią granicą.

Brytyjczycy przedstawią wyniki lutowej sprzedaży detalicznej (10.30), zaś o 13 czeka nas decyzja Banku Anglii. Analitycy nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych utrzymywanych na niemal rekordowo niskim poziomie 0,50 proc.

Po południu (14) poznamy statystyki podaży pieniądza w Polsce oraz indeksy PMI dla Stanów Zjednoczonych (o 14.45), a także amerykański indeks wskaźników wyprzedzających (15). Gratką dla inwestorów z GPW będzie zapewne raport roczny CD Projektu. Ponadto wynikami za 2017 r. pochwalą się Cyfrowy Polsat, Benefit, Budimex i Bank Handlowy.

- Piątek

Ciąg dalszy sagi inflacyjnej. Tym razem czekają nas wskaźniki CPI z Japonii (0.30) i Kanady (13.30). U nas GUS przedstawi lutowe statystyki bezrobocia rejestrowanego (10), zaś Amerykanie opublikują wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe (13.30) oraz o sprzedaży nowych domów (15). Tydzień tradycyjnie zakończymy ważnym dla rynku ropy naftowej raportem o liczbie wież wiertniczych w Stanach Zjednoczonych.

Na GPW raporty roczne przedstawią m.in. Enea, Eurocash, Bogdanka oraz Echo. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane