Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 13-05-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Nowy tydzień zaczniemy od danych z naszego regionu — na Węgrzech pojawi się raport o produkcji przemysłowej (9), a na Słowacji o inflacji CPI (9). O 10:00 GUS przedstawi dane o obrotach handlu zagranicznym. Wyniki przedstawią m.in. Play, AmRest, Emperia i Newag.

Wtorek

Dnia tak wypełnionego po brzegi ważnymi komunikatami nie było już od dawna. Makroekonomiczny rozkład dnia zaczniemy od zestawu z Chin, w skład którego wejdą produkcja przemysłowa (4) i sprzedaż detaliczna (4). Następnie rozpocznie się przegląd danych o dynamice PKB w pierwszym kwartale w wielu krajach, m.in. Niemczech (8) i Polsce (10). Analitycy sądzą, że od stycznia do końca marca krajowa gospodarkarosła o 4,8 proc. w ujęciu rocznym. Również o 10 GUS opublikuje dane o inflacji CPI. O 11 europejskie wyliczenia dotyczące dynamiki PKB podsumuje zbiorcza publikacja Eurostatu. O tej samej porze pojawi się niemiecki indeks ZEW obrazujący nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych. Warto przypomnieć, że w kwietniu indeks zszedł do najniższego poziomu od 2012 r. — apogeum ostatniej odsłony kryzysu w strefie euro.

Po południu ze Stanów Zjednoczonych nadejdą odczyty dynamiki sprzedaży detalicznej (14.30), indeksu NY Empire State (14.30) oraz NAHB (16) oraz dane o napływie kapitałów (22) i zmianie zapasów ropy (22.40).

Na GPW trwać będzie oczekiwanie na raport roczny GetBacku, którego publikacja przesunięta została z 30 kwietnia na 15 maja. Dokument może rzucić nowe światło na kondycję spółki windykacyjnej, choć jego publikacja wcale nie musi równać się „odwieszeniu” notowań GetBacku na GPW. Wyniki opublikują: CCC, Eurocash, KGHM, PGE, CDRL, Dino, GetBack, Idea, Credit Agricole, Allianz.

Środa

Przegląd danych o PKB kontynuować będziemy za sprawą doniesień z Japonii (1.50), którym towarzyszyć będzie raport o produkcji przemysłowej (6.30). Z Chin nadejdą informacje o cenach nieruchomości (3.30). W Europie uwaga przeniesie się na inflację, o której poinformują statystycy z Niemiec (8) i Włoch (11), a także Eurostat (11). Obserwowane będą także dane o kondycji brytyjskiego rynku pracy (10.30). Około godz. 13 spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po raz ostatni stopy w Polsce ruszono ponad trzy lata temu, a ich zmiana to melodia przyszłości. Tym niemniej, jak zwykle warto będzie posłuchać, co na konferencji prasowej (16) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RPP. O 14 NBP przedstawi dane dotyczące inflacji bazowej.

Po rozpoczęciu dnia w USA czekać będą na nas dane o pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach domów (14.30), dynamice produkcji przemysłowej (15.15) oraz zapasach paliw (16.30). Wyniki opublikują PZU, Tauron, Agora, Braster, Vistula i Open Finance.

Czwartek

Dzień zainaugurują dane o zamówieniach w japońskim przemyśle (1.50) oraz sytuacji na australijskim rynku pracy (3.30). Kolejny makroekonomiczny przystanek stanowić będą dane Eurostatu o wymianie handlowej (11.00), a także amerykańskie publikacje: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14.30) oraz indeks Fed z Filadelfii (14.30). Wyniki przedstawią JSW, LPP i Getin Noble.

Piątek

Ostatni giełdowy dzień tygodnia przyniesie informacje o inflacji konsumenckiej w Japonii (1.30) oraz inflacji producenckiej w Niemczech (8). Z krajowego punktu widzenia najważniejsza będzie godz. 10, kiedy GUS przedstawi dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w kwietniu.

Wyniki przedstawią m.in. Gino Rossi, Getin i Comarch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński , Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy