Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 27-05-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Ze względu na wolne w Stanach Zjednoczonych (Dzień Pamięci) oraz Wielkiej Brytanii (Majowe Święto Bankowe) nie należy się spodziewać wzmożonej aktywności inwestorów na rynkach. W Polsce brak zagranicy być może zrekompensują kolejne wyniki kwartalne — poniedziałek może być o tyle gorący, że informacjami z inwestorami podzielą się aż trzy spółki z branży gier komputerowych (CI Games, PlayWay, Ten Square Games). Wyniki przedstawi też m.in. Asseco Poland.

Wtorek

O 1.30 poznamy dane z japońskiego rynku pracy. O 8 pojawi się raport o handlu zagranicznym Szwajcarii, zaś o 9 informacja o kwartalnej stopie bezrobocia na Węgrzech. O 10 EBC przedstawi dane o podaży pieniądza i dynamice kredytu. Godz. 15 to moment publikacji raportu o cenach nieruchomości w największych amerykańskich metropoliach. Dzień dopełnią dwa indeksy: Conference Board (16) oraz Fed z Dallas (16.30).

Wyniki opublikują m.in. ABC Data, Archicom, Ciech, Próchnik, Qumak i Wojas.

Środa

Przedostatni dzień maja zaczniemy od informacji o sprzedaży detalicznej w Japonii (1.50) oraz nastrojów tamtejszych konsumentów (7). W Europie w centrum uwagi znajdą się zrewidowane dane o PKB — raporty będą napływać kolejno z Francji (8.45), Austrii (9), Szwecji (9.30) oraz Polski (10). Przypomnijmy, że we wstępnym odczycie GUS poinformował o dynamice w pierwszym kwartale na poziomie 5,1 proc. w ujęciu rocznym. Tym razem, poza głównym wskaźnikiem, ekonomiści będą wczytywać się w samą strukturę wzrostu.

Również o 10 GUS przedstawi wstępne wyliczenia dotyczące inflacji CPI w maju. Przewidywania analityków mówią, że tempo wzrostu cen w Polsce przyspieszyło do 1,8 proc. wobec 1,6 proc. w kwietniu. Wpływ na taki stan rzeczy miały m.in. wyraźnie drożejące paliwa. W europejskim kalendarzu znajdziemy także dane o inflacji w Niemczech (14).

Po drugiej stronie Atlantyku w centrum uwagi również znajdą się dane o PKB — dotyczyć będzie to Brazylii (14) oraz Stanów Zjednoczonych (14.30). Pomiędzy tymi raportami światło dzienne ujrzy raport ADP (14.15), który rozpocznie odliczania do piątkowej publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy.

Wyniki opublikują: Action, Alma, Amica, Arrinera, Baholding, Bioton, Ferrum, Farm51, GetBack, Marvipol, Polnord, Rafako i Ursus.

Czwartek

W Boże Ciało (dzień bez sesji na GPW) pierwszy zestaw danych nadejdzie z dalekowschodnich fabryk. W Japonii opublikowana zostanie dynamika produkcji przemysłowej (1.50), zaś w Chinach „oficjalny” indeks PMI dla przemysłu oraz usług (3).

O 14.30 poznamy dynamikę wzrostu PKB w Kanadzie oraz dane o dochodach i wydatkach Amerykanów.

Piątek

Dzień Dziecka przywita nas tradycyjnym przeglądem indeksów PMI dla sektorów przemysłowych czołowych gospodarek. Zaczniemy od Australii (1), Japonii (2.30), Korei Południowej (2.30), państw ASEAN (2.30) oraz Chin (3.45), następnie przejdziemy m.in. do Polski (9), Turcji (9), Hiszpanii (9.15), Francji (9.50), Niemiec (9.55), strefy euro (10), Wielkiej Brytanii (10.30) i USA (15.45). Pierwszy dzień czerwca przyniesie także zrewidowane informacje o PKB Czech (9) i Włoch (10) oraz protokół z ostatniego posiedzenia RPP (14).

Popołudnie w całości zostanie zdominowane przez Amerykanów. Jak zawsze w pierwszy piątek miesiąca, makroekonomicznym gwoździem programu będzie publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30). W centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (nonfarm payrolls). Analitycy prognozują odczyt na poziomie 175 tys. wobec 168 tys. przed miesiącem. Dane te będą oczywiście odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej. Na zakończenie tygodnia poznamy natomiast najnowszy odczyt indeksu ISM dla przemysłu (16). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki