Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpocznie się od komentowania wyników szwajcarskiego referendum dotyczącego inicjatywy Vollgeld. Ponadto na początku tygodnia inwestorzy reagować będą na przebieg weekendowego szczytu G7, który odbędzie się w Kanadzie.

Wtorek

Politycznym tematem dnia będzie spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Ilem, do którego ma dojść w Singapurze. Wśród danych ekonomicznych warto zwrócić uwagę na dynamikę produkcji przemysłowej oraz inflacji w Rumunii (8), a także na niemiecki indeks instytutu ZEW (11) oraz dynamikę inflacji w USA (14.30), która komentowana będzie oczywiście w kontekście dalszych działań Rezerwy Federalnej.

Środa

Środa przyniesie kolejne europejskie dane o produkcji przemysłowej (Węgry 9; Turcja 9; Szwajcaria 9.15; strefa euro 11) oraz inflacji konsumenckiej (Hiszpania 9, Wielka Brytania 10.30). Również o 10.30 warto będzie pochylić się nad danymi z brytyjskiego rynku pracy, które pół godziny później uzupełnione zostaną przez dane Eurostatu o zmianie zatrudnienia w całej UE. Natomiast o 14 NBP przedstawi najnowszy bilans płatniczy Polski.

W Stanach Zjednoczonych w centrum uwagi znajdą się najpierw inflacja producencka (14.30), a następnie zmiana zapasów paliw (16.30). Najważniejszy moment dnia stanowić będzie jednak 20 czasu polskiego, kiedy Federalny Komitet Otwartego Rynku amerykańskiej Rezerwy Federalnej przedstawi decyzję w sprawie stóp procentowych.Analitycy oczekują kolejnej, siódmej z rzędu, podwyżki do przedziału 1,75-2,00 proc. Co istotne, decyzji FOMC towarzyszyć będą publikacja wnikliwie analizowanych przez rynek projekcji makroekonomicznych jego członków (20) oraz konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Fedu Jerome’a Powella (20.30).

Czwartek

Dzień inauguracji XXI mistrzostw świata w piłce nożnej rozpoczniemy od danych z australijskiego rynku pracy (3.30) oraz przeglądu raportów z Chin o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycjach w środki trwałe (4). W Europie trwał będzie inflacyjny przegląd, do którego staną Niemcy (8), Francja (8.45), Szwecja (9.30) oraz Polska (10). Warto przypomnieć, że według wstępnych szacunków GUS-u, w maju tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w naszym kraju wyniosło 1,7 proc. w ujęciu rocznym. O 13.45 inwestorzy wezmą głęboki oddech i zaczną analizować komunikat po posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.

Emocje mogą być szczególne duże, ponieważ zbliża się moment, w którym EBC musi podjąć decyzję dotyczącą przyszłości programu luzowania ilościowego. Część komentatorów przewiduje, że bank centralny strefy euro da rynkom sygnał już w czerwcu, co może odbić się wzmożoną zmiennością niemal wszystkich klas aktywów. Burzliwie na giełdach może być także o 14.30, kiedy rozpocznie się konferencja z udziałem prezesa EBC Mario Draghiego, który, poza uzasadnianiem decyzji i odpowiedzią na pytania dziennikarzy, zaprezentuje najnowsze prognozy makroekonomiczne.

Piątek

Piątek przywita nas decyzją trzeciego potężnego banku centralnego — komunikat Banku Japonii opublikowany zostanie w godzinach porannych czasu polskiego. Ponadto z Dalekiego Wschodu nadejdą dane o cenach chińskich nieruchomości (3.30). O 11 Eurostat przedstawi raporty podsumowujące wyniki handlu zagranicznego państw UE oraz dynamiki cen dóbr i usług konsumpcyjnych u poszczególnych członków Unii. O 14 NBP zaprezentuje wyliczenia dotyczące inflacji bazowej. W popołudniowym pakiecie danych z USA znajdziemy: indeks NY Empire State (14.30), produkcję przemysłową (15.15), raport Uniwersytetu Michigan (16) oraz napływ kapitałów (22).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu