Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 24-06-2018, 22:00

Ostatni tydzień czerwca przyniesie nie tylko zakończenie fazy grupowej piłkarskiego mundialu.

Ostatni tydzień czerwca przyniesie nie tylko zakończenie fazy grupowej piłkarskiego mundialu. W kalendarzu ekonomicznym znajdziemy sporo interesujących danych, zaś na rynkach finansowych dojdzie do zamknięcia miesiąca, kwartału i półrocza.

Poniedziałek

O 10 GUS przedstawi biuletyn statystyczny za maj, w którym znajdziemy m.in. dane o stopie bezrobocia rejestrowego. O tej samej porze w Niemczech opublikowany zostanie indeks Ifo. W Stanach Zjednoczonych w centrum uwagi znajdą się dane o sprzedaży nowych domów (16) oraz indeks Fedu z Dallas (16.30).

Na mistrzostwach świata mecze Arabia Saudyjska — Egipt (16), Urugwaj — Rosja (16), Iran — Portugalia (20), Hiszpania — Maroko (20).

Wtorek

Wobec pustki w europejskim kalendarium uwaga skoncentruje się na Stanach Zjednoczonych. Kolejno będą napływać informacje o cenach nieruchomości w amerykańskich metropoliach (15), nastrojach konsumentów (16), indeksie Fed z Richmond (16) oraz zapasach paliw (22.40).

Na mundialu mecze: Australia — Peru (16), Dania — Francja (16), Nigeria — Argentyna (20), Islandia — Chorwacja (20).

Środa

O 10 Europejski Bank Centralny przedstawi dane o dynamice kredytu i podaży pieniądza. O 13 Narodowy Bank Czech decydował będzie o stopach procentowych. Kalendarium w Stanach Zjednoczonych ponownie pełniejsze: zaczniemy od zamówień na dobra trwałe (14.30), następnie przejdziemy do danych o podpisanych umowach kupna domów (16), aż dobijemy do zmiany zapasów paliw (16). O 23 czasu polskiego decyzję w sprawie stóp procentowych podejmować będą bankierzy centralni z Nowej Zelandii.

Mundial: Meksyk — Szwecja (16), Korea Południowa — Niemcy (16), Szwajcaria — Kostaryka (20), Serbia — Brazylia (20).

Czwartek

Dzień piłkarskiego starcia z Japonią rozpoczniemy od danych o sprzedaży detalicznej w tym kraju (1.50). O 8 przekonamy się, czy mundial przełożył się na nastroje niemieckich konsumentów. Następnie na inflacyjny hat-trick złożą się raporty z Hiszpanii (9), Włoch (11) oraz Niemiec (14). W Stanach Zjednoczonych w centrum uwagi znajdą się finalne wyliczenia dotyczące dynamiki PKB (14.30).

Mundial: Senegal — Kolumbia (16), Japonia — Polska (16), Anglia — Belgia (20), Panama — Tunezja (20).

Piątek

Pierwszy od ponad dwóch tygodni dzień bez meczu na mundialu zapewni sporo wrażeń makroekonomicznych. Zaczniemy od japońskich danych o stopie bezrobocia (1.30) i produkcji przemysłowej (1.50). We Francji w centrum uwagi znajdą się wydatki konsumentów (8.45) oraz inflacja CPI i PPI (8.45). O 9 poznamy finalne wyliczenia dotyczące PKB Czech, zaś 1,5 godziny później analogiczne informacje nadejdą z Wielkiej Brytanii (10.30). O 11 Eurostat przedstawi szacunkowe dane o inflacji.

W Stanach Zjednoczonych o 14.30 pojawią się dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, zaś o 16 pojawi się indeks Uniwersytetu Michigan. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu