Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 08-07-2018, 22:00

W nowym tygodniu polityka będzie dla rynków równie ważna, co gospodarka. Koniec mundialu zbiegnie się natomiast z początkiem światowego sezonu publikacji wyników za drugi kwartał.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych o niemieckim handlu zagranicznym (8). Następnie opublikowany zostanie indeks Sentix (10.30), który obrazuje nastroje wśród inwestorów w strefie euro.

Wtorek

O 3.30 z Chin nadejdą dane o inflacji konsumenckiej i producenckiej. Wzrost cen dóbr i usług będzie także tematem raportów, które napłyną z Norwegii (8) i Węgier (9).

We Francji (8.45), Włoszech (10) i Wielkiej Brytanii (10.30) w centrum uwagi znajdzie się produkcja przemysłowa. O 11 w Niemczech pojawi się indeks instytutu ZEW, który bada nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych. Mundial: pierwszy półfinał.

Środa

Dzień rozpocznie się od danych o zamówieniach w japońskim przemyśle (1.50). W Europie warto zwrócić uwagę na inflację w dwóch państwach naszego regionu, które rozpoczęły cykl podwyżek stóp procentowych, Rumunii (8) oraz Czechach (9).

Około 13 spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po raz ostatni stopy w Polsce ruszono ponad trzy lata temu, a perspektywa ich zmian to wciąż melodia odległej przyszłości. Tym niemniej, jak zwykle warto będzie posłuchać tego, co na konferencji prasowej (16) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RPP . Za oceanem w centrum uwagi znajdą się amerykańska inflacja (14.30) oraz decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych (16). Politycznym wydarzeniem dnia będzie początek brukselskiego szczytu NATO, w którym udział weźmie Donald Trump. Amerykański prezydent bohaterem tygodnia może zostać także ze względu na prowadzoną przez jego administrację wojnę handlową oraz zbliżające się wielkimi krokami spotkanie z Władimirem Putinem (16 lipca).

Mundial: drugi półfinał.

Czwartek

Kontynuację inflacyjnego przeglądu zapewnią urzędy statystyczne z Niemiec (8), Francji (8.45), Szwecji (9.30) oraz Stanów Zjednoczonych (14.30). W rozkładzie dnia znajdziemy ponadto także produkcję przemysłową w UE (11) oraz protokół z posiedzenia Rady Prezesów EBC (13.30).

Piątek

Nad ranem czasu polskiego spodziewać możemy się danych o chińskim handlu zagranicznym, podaży pieniądza i nowych kredytach. Jednym z pierwszych państw, które doniesie o dynamice PKB w drugim kwartale, będzie tradycyjnie Singapur (2).

W Europie do inflacyjnej kontroli staną Hiszpania (9), Słowacja (9) oraz Polska (10). Warto przypomnieć, że według wstępnych danych GUS-u inflacja w czerwcu wzrosła do 1,9 proc. Za oceanem sezon publikacji wyników rozpocznie się na dobre, a to za sprawą raportów trzech wielkich banków: Citigroup, JPMorgan oraz Wells Fargo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu