Tym będą żyły rynki

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 05-08-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

O poranku (godz. 8) nadejdą dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle. To dane ważne ze względu na pogarszające się nastroje w niemieckim biznesie. O 10.30 opublikowany zostanie indeks Sentix, mierzący nastroje inwestorów w strefie euro. Warto zwrócić uwagę też na Rumunię, gdzie może dojść do kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Wtorek

Nad ranem (6.30) o stopach procentowych decydować będzie bank centralny Australii. Rynek oczekuje ich utrzymania na rekordowo niskim poziomie 1,50 proc. W kontekście eskalacji wojen handlowych inwestorzy mogą zwrócić większą niż zwykle uwagę na niemiecki bilans handlowy (o 8) za czerwiec.

Na GPW wynikami pochwalą się PGE, Kęty i Kogeneracja.

Środa

Rankiem powinny się ukazać statystyki handlowe Chin (nie mają ścisłej godziny publikacji). Dane te nabierają dodatkowego znaczenia w kontekście działań prezydenta Donalda Trumpa, który grozi nałożeniem zaporowych ceł na import zza Wielkiego Muru. Raport półroczny opublikuje Pekao. Odbędzie się NWZ Brastera w sprawie emisji akcji bez prawa poboru.

Czwartek

W nocy (o 3.30) pojawią się dane o cenach w Chinach, czyli indeksy CPI (inflacja konsumencka) i PPI (inflacja producencka). Czerwcowe bilanse handlowe pokażą władze Rumunii, Węgier i Słowacji. Także o 9 komunikat o inflacji CPI przedstawią Czesi, którzy w obecnym tygodniu po raz piąty podnieśli stopy procentowe, aby powstrzymać wzrost inflacji cenowej.

Po lunchu poznamy dane o amerykańskiej inflacji PPI (14.30) oraz cotygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Liczba tych ostatnich utrzymuje się blisko najniższych poziomów od prawie półwiecza. O 16.30 wystąpienie publiczne rozpocznie szef Fedu z Chicago Charles Evans. Wyniki kwartalne opublikuje Deutsche Telekom. Rozkręci się także sezon raportowy na GPW. Sprawozdaniami finansowymi za drugi kwartał uraczą nas m.in. Alior, Energa, Lotos i Quercus. Zakończy się zbieranie zapisów na sprzedaż akcji MCI po cenie 10,20 zł.

Piątek

Na koniec tygodnia czeka nas najbogatsze kalendarium makroekonomiczne. Chińczycy powinni opublikować kluczowe dla zrozumienia sytuacji gospodarczej Państwa Środka statystyki dotyczące podaży pieniądza i wartości nominalnej udzielonych kredytów. Tyle że ta publikacja często pojawiała się dzień albo i dwa dni później, niż to było zaplanowane.

Także kalendarium giełdowe jest tego dnia wypełnione po brzegi. Rozwiąże się worek z wynikami, zawierający m.in. raporty Agory czy Serinusa, a także licznych spółek z NewConnect. W Europie dane o inflacji CPI pokażą zapewne punktualnie Rumuni i Norwegowie (o 8 oraz Szwedzi (o 9.30). O 10.30 ONS pokaże wstępne dane o PKB Wielkiej Brytanii za drugi kwartał. Równocześnie ukażą się wyniki brytyjskiej produkcji przemysłowej oraz handlu zagranicznego (oba za czerwiec). Amerykanie uraczą nas statystykami inflacji CPI za lipiec. Istnieje ryzyko, że inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych przekroczy 3 proc., a inflacja bazowa osiągnie 10-letnie maksimum. Na wieczór tradycyjnie ważne dane dla rynku ropy na temat liczby wież wiertniczych w Stanach Zjednoczonych (19). Godzinę później trafią do publicznej wiadomości wyniki amerykańskiego budżetu federalnego (za lipiec), które mogą okazać się interesujące w kontekście zwiększanej przez administrację Donalda Trumpa dziury budżetowej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu