Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 12-08-2018, 22:00

W nowym, przedzielonym świętem tygodniu rynki finansowe będą reagować na dane makroekonomiczne oraz kolejne wyniki spółek.

Piątkowe wydarzenia sugerują, że z dużym prawdopodobieństwem także w tym tygodniu tematem numer jeden na rynkach finansowych będzie Turcja. Emocji inwestorom dostarczy jednak także „standardowy” kalendarz wynikowo-makroekonomiczny.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od dość skromnego zestawu danych. W Polsce na uwagę zasługuje bilans płatniczy (14). Wcześniej o produkcji przemysłowej poinformują Węgrzy (9), a o inflacji Włosi (10).

Wyniki: Play, Brand24

Wtorek

Makroekonomiczny wtorek z nawiązką zrekompensuje ewentualne poniedziałkowe braki. Zaczniemy od danych z Chin o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach (4). Dane z fabryk będą także treścią raportu, który nadejdzie z Japonii (6.30). Przedpołudnie upłynie w rytmie publikowania wstępnych danych o PKB poszczególnych państw. Zaczniemy od Niemiec i Rumunii (8), następnie przejdziemy do Czech, Węgier i Słowacji (9) oraz Holandii (9.30), aby o 10 zapoznać się z danymi z Polski. Analitycy przewidują, że dynamika polskiego PKB utrzyma się na poziomie 5 proc.

O 11 Eurostat przedstawi dane o wzroście w całej UE i strefie euro, którym towarzyszyć będzie raport o produkcji przemysłowej.O tej samej porze opublikowany zostanie również niemiecki indeks ZEW, który zobrazuje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych. Druga wiązka wtorkowych danych dotyczyć będzie finalnych odczytów inflacji. Przegląd obejmie Niemcy (8), Finlandię (8), Francję (8.45), Hiszpanię (9) oraz Polskę (10), gdzie wstępnie GUS szacował wzrost cen na 2 proc.

Środa

Dzień wolny od pracy w Polsce obfitował będzie w wydarzenia na świecie. O 3.30 poznamy dynamikę wzrostu cen chińskich nieruchomości. O 10.30 zajrzymy w dane o kondycji brytyjskiego rynku pracy, jak również o inflacji w tym kraju. Spory zestaw danych nadejdzie ze Stanów Zjednoczonych. Znajdziemy w nim wnioski o kredyt hipoteczny (13), sprzedaż detaliczną (14.30), indeks NY Empire State (14.30), produkcję przemysłową (15.15), indeks rynku nieruchomości NAHB (16), zmianę zapasów paliw (16.30) oraz napływ kapitałów (22).

Czwartek

Czwartek zacznie się wcześnie, ponieważ już o 1.50 pojawią się dane o japońskim handlu zagranicznym, natomiast o 3.30 opublikowany zostanie raport o sytuacji na rynku pracy w Australii. O 10 o stopach procentowych decydował będzie norweski Norgesbank. Pół godziny później poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, zaś o 11 Eurostat przedstawi dane o handlu zagranicznym. 14 to godzina publikacji informacji o inflacji bazowej w Polsce.

W USA, jak co czwartek, inwestorzy zapoznają się z danymi o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (14.30), którym tym razem towarzyszyć będą doniesienia o pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach domów. Wyniki: KGHM

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie dane GUS-u o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w polskich przedsiębiorstwach (10). Analitycy sądzą, że dynamika płac przyspieszy do 7,7 proc. w ujęciu rocznym.

O 11 Eurostat przedstawi wyliczenia dotyczące inflacji, o 14.30 analogiczne dane pojawią się w Kanadzie. Tydzień zakończy publikacja amerykańskich indeksów Conference Board (16) oraz Uniwersytetu Michigan (16). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu