Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 30-09-2018, 22:00

Nowy tydzień i miesiąc rozpoczniemy od przeglądu indeksów PMI dla sektorów przemysłowych czołowych gospodarek świata od Japonii przez Włochy, Francję, Niemcy, Wielką Brytanię po USA

Poniedziałek

Nowy tydzień i miesiąc rozpoczniemy od przeglądu indeksów PMI dla sektorów przemysłowych czołowych gospodarek świata od Japonii przez Włochy, Francję, Niemcy, Wielką Brytanię po USA. W USA o 16 pojawi się ponadto indeks ISM. Spłyną też dane o PMI dla Polski. Wrześniowy odczyt indeksu monitorującego kondycję polskiego przemysłu był najgorszy od 22 miesięcy, zaś wstępne dane za październik pokazały spowolnienie w strefie euro. O 10 GUS przedstawi wstępne dane dotyczące inflacji konsumenckiej we wrześniu. Przez trzy poprzednie miesiące wskaźnik ten był „przyspawany” do poziomu 2 proc. w skali roku. O 11 Eurostat zaprezentuje raport dotyczący sytuacji na rynku pracy w krajach członkowskich – Polska z wynikiem 3,5 proc. (wg BAEL) znajduje się w unijnej czołówce. Poniedziałek to ostatni dzień okresu, w którym spółki z GPW publikować mogą raporty za pierwsze półrocze. Wśród spółek, które zadeklarowały przedstawienie raportu znalazły się m.in. Bumech, GetBack, PBG, Sfinks, Ursus, Zastal. Pierwszy tydzień października to okres narodowego święta w Chinach. Z tego powodu handel na giełdy wróci dopiero 8 października.

Wtorek

O 6.30 decyzję w sprawie stóp procentowych podejmować będzie Bank Rezerw Australii. O 9 poznamy ostateczne wyliczenia dotyczące dynamiki PKB w Czechach. Godz. 11 to natomiast godzina publikacji przez Eurostat danych o inflacji producenckiej. O 18 głos zabierze Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej. 2 października to także data kolejnego posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego - po jego zakończeniu (po południu) spodziewać możemy się komunikatów z decyzjami.

Środa

Pod względem makroekonomicznym, dzień upłynie pod znakiem publikacji indeksów PMI dla sektorów usługowych poszczególnych gospodarek. O 9 poznamy nowe dane dotyczące tureckiej inflacji, która na skutek osłabienia liry już w sierpniu wystrzeliła do 18 proc. w ujęciu rocznym. O 11 Eurostat przedstawi kolejny raport z unijnej gospodarki, tym razem dotyczący sprzedaży detalicznej. W USA rozpocznie się odliczanie do piątkowej publikacji danych z rynku pracy. Jego pierwszym akcentem będzie raport ADP (14.15). Około 13 spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po raz ostatni stopy w Polsce zmieniono 3,5 roku temu, a perspektywa ich podniesienia to wciąż melodia odległej przyszłości. Tym niemniej, jak zwykle warto będzie posłuchać, co na konferencji prasowej (16) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RPP.

Czwartek

O 3.30 poznamy raport o handlu zagranicznym Australii. Wobec braku danych z Europy, ciężar uwagi przeniesie się za ocean. W USA pojawią się: raport Challengera (13.30), wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14.30) oraz zamówienia na dobra trwałe (16).

Piątek

Dzień rozpoczniemy od danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (8) oraz inflacji w Szwajcarii (9.15), które z właściwych dla siebie powodów (polski eksport, kredyty frankowe), będą ważne także z punktu widzenia Polski. Popołudnie w całości zostanie zdominowane przez Amerykanów. Jak zawsze w pierwszy piątek miesiąca, makroekonomicznym gwoździem programu będzie publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30), którym tym razem towarzyszyć będzie handel zagraniczny (14.30). W centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Nonfarm Payrolls). Analitycy prognozują odczyt na poziomie aż 188 tys. wobec 201 tys. przed miesiącem. Dane te będą oczywiście odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy