Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 07-10-2018, 22:00

Nowy tydzień zaczniemy od nadrabiania chińskich zaległości — w Państwie Środka końca dobiegnie jesienny okres świąteczny, toteż opublikowany będzie mógł wreszcie zostać indeks PMI dla sektora usług (3.45).

Poniedziałek

O 8 poznamy ważne z polskiej perspektywy dane o niemieckiej produkcji przemysłowej — nikogo nie trzeba przekonywać, że kondycja fabryk za naszą zachodnią granicą przekłada się także na koniunkturę w Polsce. O 10 poznamy wartość indeksu Sentix, który zobrazuje nastroje wśród inwestorów w strefie euro.

Wtorek

O poranku czekają na nas kolejne ważne dane z Niemiec, tym razem w postaci raportu o handlu zagranicznym (8). Analogiczne doniesienia nadejdą też z krajów naszego regionu: Czech (9), Węgier (9) i Słowacji (9). „Bratankowie” ponadto przedstawią też dane dotyczące inflacji i handlu (9).

Środa

W środę rozgrzewkowego zestawu danych dostarczy Skandynawia — w Szwecji w centrum uwagi będzie rynek pracy (8), zaś w Danii i Norwegii inflacja (8). O tej samej porze o dynamice cen oraz PKB poinformują statystycy z Rumunii (8). Następne w kolejności będą raporty o produkcji przemysłowej we Francji (8.45) oraz znajdujących się na ustach niemal wszystkich Włoszech (10). W dalszej kolejności uwaga rynków skupi się na Wielkiej Brytanii, a to za sprawą danych o produkcji przemysłowej i bilansie handlowym (10.30).

Czwartek

Czwartek dostarczy kolejną porcję danych o inflacji. Do przeglądu staną kolejno Francja (8.45), Hiszpania (9), Szwecja (9.30), Irlandia (12), Portugalia (12) oraz Stany Zjednoczone (14.30). Siłą rzeczy najważniejszy będzie ten ostatni raport, w którym inwestorzy będą szukali wskazówek dotyczących dalszych posunięć Rezerwy Federalnej. Nieco wcześniej, bo o 13.30 analogiczne prognozy formułowane będą na podstawie protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie pierwsze w nowym kwartale dane o PKB — trzeci kwartał zdążyli podsumować już prymusi z Singapuru (7). Z kolei z Chin, które o PKB poinformują dopiero tydzień później, spłynie raport o wymianie handlowej. W Europie w centrum uwagi znajdzie się niemiecka inflacja (8), a także raport Eurostatu o produkcji przemysłowej w poszczególnych państwach UE (11). Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street (15.30) światło dzienne ujrzą raporty trzech wielkich amerykańskich banków: JP Morgan, Citigroup oraz Wells Fargo. Na początek sezonu wyników za III kwartał na GPW czekać będziemy musieli do drugiej połowy miesiąca.

Z polskiej perspektywy ciekawie zapowiada się wieczór, kiedy głos w naszej sprawie zabrać mogą agencje ratingowe. W kalendarzu na 2018 r. na dzień ten Polskę wpisane mają zarówno Fitch, jak i S&P. Są to ostatnie „regulaminowe” przeglądy ratingu naszego kraju w tym roku. Ostatnimi czasy Fitch publikował swoje komunikaty po 22 (czyli po zamknięciu handlu na Wall Street), zaś S&P po 17.30 (czyli zamknięciu handlu w Europie). Warto przypomnieć, że w dniu ostatniego przeglądu agencja Moody’s nie zdecydowała się wydać opinii na temat Polski, choć kilka dni później dokonała aktualizacji prognoz makroekonomicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu