Tym będą żyły rynki

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 14-10-2018, 22:00

Przed sesją w Nowym Jorku wyniki za trzeci kwartał przedstawi Bank of America, uzupełniając w ten sposób pierwszą czwórkę największych kredytodawców.

Poniedziałek

O 9 BIEC opublikuje wskaźnik wyprzedzający dla inflacji CPI. Finalne dane GUS w tej materii (za wrzesień) poznamy godzinę później. Amerykanie będą mieli dla nas statystyki wrześniowej sprzedaży detalicznej oraz indeks NY Empire State (o 14.30). Równocześnie NBP opublikuje wyniki sierpniowego bilansu płatniczego.

Zapewne jeszcze rano poznamy wyniki wyborów lokalnych w Bawarii, które mogą zdemolować scenę polityczną „niemieckiego Podkarpacia”. Możliwy jest wpływ na kurs euro i nastroje na parkiecie we Frankfurcie (DAX).

Wtorek

Rozwiąże się worek z raportami z USA. Przed sesją wynikami za poprzedni kwartał pochwalą się m.in. Goldman Sachs, Johnson&Johnson;, Morgan Stanley czy United Health. Po sesji o tym, ile przepalił gotówki, poinformuje nas Netflix. Natomiast na GPW zakończą się zapisy w wezwaniu na akcje Protektora (po 5 zł za sztukę).

Kalendarium makroekonomiczne rozpoczniemy od danych z Chin, gdzie poznamy oficjalne szacunki inflacji konsumenckiej (CPI) i producenckiej (PPI). O 10 GUS przekaże dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu za wrzesień, z których dowiemy się, jak silna jest presja płacowa w polskiej gospodarce. Godzinę później zobaczymy, jak bardzo popsuły się nastroje niemieckich inwestorów instytucjonalnych (indeks ZEW) oraz poznamy finalne dane o włoskiej inflacji CPI.

O 15.15 Amerykanie opublikują statystyki wrześniowej produkcji przemysłowej. Trzy kwadranse później poznamy koniunkturę na amerykańskim rynku nieruchomości (indeks NAHB).

Środa

Za Atlantykiem raportuje Alcoa, której raport niegdyś otwierał sezon wynikowy na Wall Street. Po sesji dojdzie też sprawozdanie finansowe U.S. Bancorp. A przy Książęcej zakończą się zapisy na akcje PEP ogłoszonym przez Dominikę Kulczyk (płaci 20,50 zł za walor).

Kalendarium makroekonomiczne będzie po brzegi wypełnione danymi o inflacji konsumpcyjnej. Swoje wyliczenia przedstawią urzędy statystyczne Słowacji (9), Wielkiej Brytanii (10.30) oraz Eurostat (11) dla całej strefy euro. Według ekonomistów HICP ma się podnieść o 2,1 proc. r/r, kolejny miesiąc przekraczając cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego.

Ponadto czekają na nas statystyki polskiej produkcji przemysłowej i budowlanej, a także wyniki październikowego badania nastrojów konsumentów (obie publikacje o 10). Amerykanie pochwalą się liczbą rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń budowlanych (o 14.30). Dla rynku ropy istotne mogą być statystyki amerykańskich zapasów paliw (16.30). Ale najważniejszy powinien się okazać protokół z wrześniowego posiedzenia FOMC (20). Może on zawierać wskazówki co do nastawienia władz Rezerwy Federalnej względem przyszłych podwyżek stóp procentowych — czyli najważniejszej ceny w gospodarce.

Czwartek

Na GPW pojawią się wyniki Quercusa, otwierające sezon raportowy na warszawskim parkiecie.

Piątek

O 10 GUS poda wyniki wrześniowej sprzedaży detalicznej, która ostatnio jest w tak dobrej formie, że nawet niedzielne zakazy handlu są jej niestraszne. W Stanach czeka na nas tylko dane o liczbie sprzedanych domów na rynku wtórnym (16), dwa wystąpienia przedstawicieli Fedu oraz statystyka wież wiertniczych (19) ważna dla rynku ropy naftowej. Tego dnia przypada 21. rocznica „czarnego poniedziałku” — czyli krachu na Wall Street z 1987 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu