Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 21-10-2018, 22:00

W nowym tygodniu na rynek trafi kolejna porcja danych z gospodarek. Na GPW rozkręcał będzie się ostatni w tym roku sezon publikacji wyników kwartalnych.

Poniedziałek

Na początku tygodnia skupimy się na Polsce. O 10 GUS przedstawi dane o koniunkturze w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Natomiast o 14 NBP opublikuje informacje o podaży pieniądza. Wynikami pochwali się Kernel.

Wtorek

Statystycznym podsumowaniem miesiąca będzie publikowany przez GUS biuletyn (10), w którym znajdziemy m.in. najnowszy odczyt stopy bezrobocia rejestrowego. Według wstępnych wskazań ministerstwa, we wrześniu wskaźnik ten wyniósł 5,8 proc.

Środa

Dzień upłynie w rytm publikacji wstępnych odczytów indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych czołowych gospodarek świata. Przegląd rozpoczniemy w Japonii (2.30), następnie przejdziemy do Francji (9.15), Niemiec (9.45), strefy euro (10) i USA (15.45). Dodatkowo o 9.30 decyzję w sprawie polityki monetarnej podejmie szwedzki Riksbank. O 10 Europejski Bank Centralny przedstawi dane o podaży pieniądza i dynamice kredytu. O 16 o stopach procentowych decydować będą także Kanadyjczycy — konsens analityków zakłada, że Bank Kanady pójdzie w ślad za Rezerwą Federalną i dokona kolejnej podwyżki. Wyniki przedstawią Orange, Kęty, Żywiec i Deutsche Bank.

Czwartek

Przed południem poznamy nastroje niemieckich konsumentów (8) oraz indeks instytutu Ifo (10), który zobrazuje klimat gospodarczy u naszych zachodnich sąsiadów. O 10 o stopach decydować będzie bank centralny Norwegii, a o 13 w jego ślady pójdzie jego turecki odpowiednik. O 14 natomiast opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Najważniejszym bankiem centralnym w czwartkowym kalendarium będzie jednak EBC. O 13.45 poznamy komunikat po posiedzeniu Rady Prezesów, zaś trzy kwadranse później na konferencji prasowej pojawi się Mario Draghi. Równolegle ze Stanów Zjednoczoncyh nadejdą dane o zamówieniach na dobra trwałe oraz liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.30). Wyniki opublikują: Millennium, Orlen, Asseco BS, Alphabet, Intel i Twitter.

Piątek

W piątkowym kalendarium znajdziemy tylko jedną istotną publikacje makroekonomiczną. O 14.30 z USA nadejdą wstępne dane o wzroście PKB. Analitycy są zdania, że annualizowana dynamika w trzecim kwartale sięgnęła 3,3 proc. wobec 4,1 proc. Warto pamiętać, że wstępny odczyt będzie jeszcze przynajmniej dwukrotnie rewidowany. Wyniki przedstawią: Dom Development, Mennica i Wawel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy