Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 28-10-2018, 22:00

Poniedziałek

Tydzień rozpoczęliśmy od danych sprzedaży detalicznej w Japonii (0.50). Na drugiej półkuli o 13.30 pojawi się raport o dochodach i wydatkach Amerykanów (13.30). O 16 w Europie zainaugurowany zostanie sezon publikacji danych o PKB za trzeci kwartał — jako pierwsi stosowny raport przedstawią statystycy z Belgii (16).

Wtorek

Wtorek przyniesie kolejne dane z Japonii, tym razem dotyczące rynku pracy (0.30). W Europie światło dzienne ujrzą kolejne dane o PKB. Pod lupę trafią Francja (07.30), Włochy (11), Litwa (11) oraz Łotwa (12). O 11 wstępne dane o wzroście gospodarczym dla UE i strefy euro poda Eurostat, zaś Komisja Europejska przedstawi indeksy koniunktury gospodarczej.

Na Starym Kontynencie pojawią się także dane dotyczące niemieckiej stopy bezrobocia (9.55) i inflacji (14), kondycji węgierskiego rynku pracy (9) oraz inflacji i sprzedaży detalicznej w Hiszpanii (9). W USA najważniejsze będą dane dotyczące cen nieruchomości w największych metropoliach (14) oraz indeks nastrojów konsumentów (15). We wtorek odbędzie się ostatnie październikowe posiedzenie KNF. Wyniki: Lotos, mBank, GPW, Budimex, EA, Facebook, Coca-Cola

Środa

Ponownie zaczniemy od Japonii, a to za sprawą danych o produkcji przemysłowej (0.50), indeksu nastrojów konsumentów (2) oraz decyzji Banku Japonii ws. Polityki monetarnej. Dla graczy foreksowych istotna może być także publikacja danych o inflacji w Australii (1.30). O 2 z Chin nadejdą dwa „państwowe” indeksy PMI obrazujące kondycję sektora przemysłowego i usługowego. W Europie na pierwszy ogień pójdą dane dotyczące inflacji we Francji (8.45), dynamiki PKB w Hiszpanii (10) i stopy bezrobocia we Włoszech (10.00). Również o 10 GUS przedstawi wstępne wyliczenia dotyczące inflacji w październiku. Godzinę później analogiczne dane o wzroście cen poda Eurostat, który opublikuje także raport o kondycji unijnego rynku pracy.

W USA rozpoczną się przygotowania do piątkowej publikacji danych o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. O 13.15 poznamy nowy raport ADP. Wyniki: Santander Polska, Petrolinvest, Banco Santander, General Motors

Czwartek

Święto Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy tylko w niektórych krajach, toteż kalendarium makroekonomiczne na 1 listopada wcale nie jest puste. Jak przystało na początek miesiąca, obserwować będziemy przegląd indeksów PMI dla sektorów przemysłowych. Zaczniemy od Japonii (1.30) i państw ASEAN (1.30), następnie przejdziemy do Chin (2.45) i Indii (7). W Europie dane tylko z państw bez istotnej pozycji katolików: Rosji (7), Turcji (9), Holandii (9), Czech (9.30), Grecji (10) i Wielkiej Brytanii (10.30). W USA przemysłowyPMI pojawi się o 14.45, a towarzyszył mu będzie analogiczny indeks ISM (15). O 13 decyzję ws. stóp procentowych podejmą banki centralne Czech oraz Anglii. BoE ponadto przedstawi kwartalny raport na temat inflacji.

Piątek

Dzień Zaduszny powoli na odrobienie zaległości związanych z przemysłowymi indeksami PMI. Do przeglądu staną Polska (09.00), Hiszpania (9.15), Włochy (09.45), Francja (9.50), Niemcy (9.55) oraz strefa euro (10).

Drugi istotny strumień danych napłynie z USA. O 13.30 poznamy raport z rynku pracy, w którym kluczowe informacje dotyczyć będą zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopy bezrobocia. Równolegle opublikowany zostanie także raport o handlu zagranicznym USA. Makroekonomiczny tydzień zamkną amerykańskie dane o zamówieniach na dobra trwałe (15.00).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu