Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 16-12-2018, 22:00

W ostatnim, w pełni roboczym tygodniu 2018 r., na rynki trafi kolejna porcja danych, którym towarzyszyć będą ostatnie w tym roku decyzje banków centralnych, z Rezerwą Federalną na czele.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych o handlu zagranicznym i inflacji w państwach UE (11). O 14 NBP przedstawi ostatnie w tym roku wyliczenie wartości inflacji bazowej. W USA w centrum uwagi znajdą się najpierw indeksy NAHB (16) oraz Conference Board (16.30), zaś o 22 poznamy wartość napływu kapitałów.

Wtorek

O 10 GUS przedstawi dane o listopadowej dynamice wzrostu wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. O tej samej porze w Niemczech pojawi się indeks Ifo, obrazujący koniunkturę w największej gospodarce Europy. O 14 o stopach procentowych decydować będzie Narodowy Bank Węgier. W USA na pierwszy plan wysuną się dane o pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach domów (14.30) oraz zmiana zapasów paliw (22.40).

Środa

Na pierwszy ogień pójdą dane o handlu zagranicznym Japonii (0.50). O 8 przyjrzymy się inflacji producenckiej w Niemczech. O 10 GUS zaprezentuje kolejne dane z polskiej gospodarki — tym razem opisujące dynamikę produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej oraz koniunkturę konsumencką. Pół godziny później w Wielkiej Brytanii pojawią się dane o inflacji. Wydarzeniem numer jeden będzie decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych (20). Analitycy są zdania, że Fed dokona w grudniu kolejnej podwyżki stóp, jednak zdania podzielone są co do przyszłorocznych działań najważniejszego banku centralnego świata. To właśnie wskazówek na przyszłość rynek będzie wypatrywał w projekcjach makroekonomicznych członków FOMC oraz konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego Jerome’a Powella. Dzień zamknie publikacja danych o dynamice PKB w Nowej Zelandii (22.45).

Czwartek

Nad ranem czasu polskiego o stopach procentowych decydować będzie Bank Japonii. Monetarne decyzje będą także w centrum uwagi w Szwecji (9.30), Czechach (13) oraz w Wielkiej Brytanii (13). O 14 natomiast poznamy protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia ponownie otworzy Japonia — tym razem za sprawą danych o inflacji (0.30). W Europie warto zwrócić uwagę na indeksy nastrojów konsumentów w Niemczech (8) i Francji (8.45) — ciekawie może być zwłaszcza w tym drugim kraju, przez wzgląd na protest „żółtych kamizelek”. Nad Sekwaną pojawi się również finalny raport o dynamice PKB (8.45). O 10 GUS przedstawi raport o sprzedaży detalicznej oraz opublikuje biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. odczyt stopy bezrobocia rejestrowego. O 10.30 poznamy ostateczną wartość brytyjskiej dynamiki PKB. Za oceanem tematem dnia również będzie wzrost PKB (14.30), któremu towarzyszyć będą dane o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu