Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 06-01-2019, 22:00

Pierwszy pełny tydzień stycznia na rynkach finansowych upłynie pod znakiem danych o inflacji, handlu zagranicznym i PKB. Nie zabraknie sygnałów ze strony banków centralnych, co może być szczególnie ważne w obliczu nerwowej atmosfery na giełdach.

Poniedziałek

Tydzień rozpoczniemy od istotnych także z polskiej perspektywy danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (8). O 9.30 Riksbank opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia, w trakcie którego niespodziewanie podniesiono stopy procentowe. Godz. 10.30 to termin publikacji indeksu Sentix, obrazującego nastroje wśród inwestorów w strefie euro. Pół godziny później Eurostat przedstawi dane o sprzedaży detalicznej. W amerykańskim kalendarzu na pierwszy plan wybijają się: dynamika zamówień w przemyśle (16) oraz indeks ISM dla sektora usług (16). Siódmy dzień miesiąca to także termin publikacji danych o rezerwach banków centralnych. W raporcie NBP (14) szukać będziemy również informacji dotyczących zakupów złota.

Wtorek

Nad ranem spodziewać możemy się danych o chińskiej wymianie handlowej w grudniu, co pozwoli na pierwsze podsumowanie minionego roku. O 8 poznamy dynamikę niemieckiej produkcji przemysłowej, godzinę później analogiczne dane nadejdą z Węgier i Czech. O 11 Komisja Europejska przedstawi zestaw wskaźników opisujących koniunkturę gospodarczą. Po południu oczekiwać będziemy na decyzję Narodowego Banku Rumunii w sprawie stóp procentowych. O 14.30 w USA pojawi się raport o handlu zagranicznym, zaś o 22.40 dzień zamkną informacje o zapasach paliw.

Środa

O 8 dane o imporcie i eksporcie nadejdą z Niemiec. O 8.30 przekonamy się, jak kształtowała się inflacja konsumencka w Szwajcarii. O 11 Eurostat przedstawi informacje o stopie bezrobocia w krajach UE. Około 13.00 spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po raz ostatni stopy w Polsce zmieniono blisko 4 lata temu, a perspektywa ich podniesienia to wciąż melodia odległej przyszłości. Tym niemniej jak zwykle warto będzie posłuchać, co na konferencji prasowej (16) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RPP. O 16 decyzję w sprawie stóp podejmie także Bank Kanady, który dodatkowo przedstawi kwartalny raport (16.30). Ostatnim monetarnym akcentem dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20).

Czwartek

Nad ranem dowiemy się, ile w grudniu wyniosła inflacja CPI i PPI w Chinach (2.30). Dane o inflacji konsumenckiej będą przedmiotem raportów, które napłyną z Norwegii (8) i Czech (9), pomiędzy którymi dojdzie jeszcze do publikacji danych o francuskiej produkcji przemysłowej (8.45). O 13.30 otrzymamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC.

Piątek

O poranku przedstawione zostaną finalne wyliczenia dotyczące dynamiki PKB w Rumunii (8) i Czechach (9). O 10.30 w Wielkiej Brytanii również pojawią się dane o PKB, którym towarzyszyć będą wyniki produkcji przemysłowej. Ostatnim istotnym makroekonomicznym akcentem dnia będzie raport o inflacji CPI w USA (14.30), który rozpatrywany oczywiście będzie w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu