Tym dziś rano żyje Hongkong

Sezon ogórkowy, w oczekiwaniu na zbliżający się chiński Nowy Rok (Smoka).

- HKME, tutejsze władze monetarne, ostrzegły banki przed nadmiernym wzrostem akcji kredytowej, przypominając o sytuacji w Europie i na lokalnym rynku nieruchomości. Tymczasem w 2011 r. wartość udzielonych kredytów wzrosła aż o 20 proc. Dla Hongkongu spadek jakości ich portfela mógłby przynieść opłakane skutki. Aktywa banków stanowią tu bowiem 8 proc. PKB, przy 5 proc. w Wielkiej Brytanii, 1,8 proc. w Japonii czy 0,9 proc. w USA.

- Protest, do którego przyłączył się także pb.pl, zakończył się powodzeniem. Sieć Dolce&Gabbana przeprosiła za zakaz zdjęć przed swoim sklepem. Głos w tej sprawie zabrał nawet tutejszy minister handlu, twierdząc, że każdy ma prawo robić zdjęcia w miejscach publicznych. Choć przypomniał, że luksowi producenci mają prawo się bronić przed producentami podróbek, którzy z takich zdjęć korzystają.

- W więzieniach jest coraz więcej (obecnie osiem) kobiet w ciąży z Chin Ludowych. Prasa spekuluje, że celowo popełniają one przestępstwa, by urodzić na terenie więzienia. Dzięki temu, ich potomstwa stają się automatycznie obywatelami Hongkongu. Kolejny przejaw przyjaźni chińsko-chińskiej.

- Wszyscy szukają pierścionka z 16,8-karatowym szmaragdem i dwoma diamentami. Caroline Scheufele, córka założycieli szwajcarskiego imperium jubilerskiego Chopard, zostawiła go w toalecie, w największym wieżowcu w Hongkongu. Pierścionek jest wart 12,2 mln lokalnych dolarów (5,4 mln zł). Kto pomoże w odzyskaniu klejnotu, otrzyma 0,5 mln dolarów.- Kłusownicy to zmora tutejszych mórz. Właśnie aresztowano pięciu z nich (oczywiście, pochodzących z Chin Ludowych) razem ze 188 skrzynkami żywych homarów, o wartości 1,26 mln lokalnych dolarów.

- 16,5 mln lokalnych dolarów (7 mln zł) zebrano w czasie charytatywnej akcji Santa Claus 2011. Przy Wielkiej Orkiestrze, to kropelka, ale Hongkong pobił właśnie rekord z 2006 r. Wiadomość zasłużyła na miano głównej informacji w dzisiejszych „South China Morning Post”.

- Indeks Hang Seng rośnie o 1,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu