Tymbark wybudował farmę fotowoltaiczną

07-01-2016, 16:57

Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna powstała w zakładzie w Tymbarku w woj. małopolskim. Kosztowała 5,5 mln zł, z czego połowa pochodziła z funduszy UE.

Instalacja ma zapewnić do 25 proc. zapotrzebowania zakładu Tymbarku na energię elektryczną, pamiętać jednak trzeba, że to źródło energii uzależnione jest od warunków pogodowych.

Zobacz więcej

Tymbark, Grupa Maspex

- Pomysł wykonania instalacji do produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii wynika z chęci poprawienia bilansu energetycznego zakładu. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej zwiększa się niezależność spółki od zewnętrznych źródeł – wyjaśnia Dorota Liszka, rzecznik spółki.

Farma fotowoltaiczna powstała na terenie o powierzchni blisko 2 hektarów. Przy jej budowie wykorzystano 4 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MW. 

Jak podaje przedstawicielka producenta soków i napojów, zakład w Tymbarku posiada już nowoczesną oczyszczalnię ścieków i kotłownię gazową. Energię elektryczną i cieplną pozyskuje również z biogazu.

Budowa nowej instalacji fotowoltaicznej była współfinansowana z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Tymbark wybudował farmę fotowoltaiczną