Tymczasowe prawa

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 22-06-2015, 00:00

Kraje europejskie dążą do uelastyczniania form pracy, co w konsekwencji oznacza, że coraz więcej przedsiębiorstw będzie zatrudniało tymczasowo.

Jak w takim przypadku wygląda umowa?

— Ma podobny charakter jak standardowa. Obie podlegają przepisom Kodeksu pracy i aktom prawnym, które regulują stosunek pracy. Wielu ludzi, którzy szukają zatrudnienia i zgłaszają się do agencji pośrednictwa, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jako pracownicy tymczasowi mają również prawo do płatnego urlopu, a także świadczeń w razie choroby — informuje Hanna Bielicka-Adamczyk z Agencji Pracy GP People. Zatrudniony na czas określony może podpisać dowolna liczbę takich umów, co pozwala na pracę w kilku firmach.

Charakterystyczny jest tu krótszy okres wypowiedzenia, który w przypadku miesięcznej umowy wynosi jedynie tydzień. Niestety, jeśli pracodawca zwolni część zatrudnionych tak pracowników, nie musi im wypłacać odpraw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu