Tysiące pracowników Amazona w 40 krajach planuje protesty

opublikowano: 24-11-2022, 15:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tysiące pracowników magazynów Amazona w około 40 krajach planuje wziąć udział w protestach i strajkach, które zbiegną się z wyprzedażami w Czarny Piątek – podaje agencja Bloomberga.

Adobe Stock

Pracownicy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indiach, Japonii, Australii, RPA i całej Europie domagają się lepszych płac i warunków pracy w miarę pogłębiania się kryzysu związanego z kosztami utrzymania w ramach kampanii o nazwie „Make Amazon Pay”. Kampanię koordynuje międzynarodowa koalicja związków zawodowych, przy wsparciu grup środowiskowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Napięcia z pracownikami są od dawna problemem giganta handlu elektronicznego, który w niektórych obiektach skarżył się na nieuczciwe praktyki pracownicze, a także aktywizm pracowników w organizacjach związkowych.

Monika di Silvestre, szefowa komitetu Amazon Ver.di w Niemczech, powiedziała, że pracownicy byli szczególnie zaniepokojeni sposobem, w jaki ich wydajność była ściśle monitorowana przez komputery, z algorytmami określającymi cele, na przykład liczbę paczek, które muszą obsłużyć w ciągu godziny.

„Pracownicy są pod dużą presją z powodu tych algorytmów” – powiedziała. „Nie rozróżnia pracowników, niezależnie od tego, czy są starzy, czy mają ograniczoną mobilność. Pracownicy nie śpią w nocy, myśląc tylko o swoich statystykach produktywności”.

Silvestre wezwała europejskich polityków do wzmocnienia praw pracowniczych w całej Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane