Czytasz dzięki

TZMO w Polskiej Strefie Inwestycji

opublikowano: 16-09-2018, 22:00

Pomorska strefa ma pierwszego inwestora, który otrzyma zwolnienie z CIT na nowych zasadach. Polska firma wyda 82 mln zł.

Dziewięć dni zajęło Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE) wydanie decyzji o wsparciu. Zrobiła to jako pierwsza z 14 stref. Od 5 września obowiązuje rozporządzenie do nowej ustawy o wspieraniu inwestycji, która pozwala na zwolnienia podatkowe na terenie całego kraju. Dziś projekt zostanie ogłoszony podczas briefingu prasowego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

— Wydaliśmy decyzję o wsparciu firmie TZMO, która kosztem 82 mln zł wyposaży zakład w Kowalewie Pomorskim w nowoczesny park technologiczny. Inwestycję rozpocznie 17 września, a zakończy we wrześniu 2021 r. — mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.

Projekt polskiego producenta wyrobów higienicznych i kosmetycznych zdobył siedem punktów z 10 możliwych: dwa w ramach kryterium zrównoważonego rozwoju gospodarczego i pięć w ramach zrównoważonego rozwoju społecznego. W powiecie golubsko-dobrzyńskim stopa bezrobocia przekracza 160 proc. średniej.

TZMO już od dekady działa w pomorskiej strefie. W 2008 r. Plastica, spółka wchodząca w skład grupy, rozpoczęła inwestycję we Frydrychowie. Wybudowała pięć fabryk: Zakład Wyrobów Higienicznych, Zakład Wyrobów Medycznych, Zakład Opakowań i Recyklatu, Zakład Opakowań Medycznych oraz Zakład Folii i Laminatów. Pracuje w nich 1,4 tys. osób.

TZMO ma własne centrum techniki i innowacji, które projektuje i buduje maszyny dla fabryk w Polsce, Rosji, na Ukrainie i w Indiach. Firma ma spółki w 18 krajach i 11 centrów logistycznychw Polsce, Niemczech, Holandii, Czechach, Słowacji, Rumunii, Rosji, Indiach, na Węgrzech i Ukrainie.

Przez 17 lat działalności PSSE ściągnęła 127 firm, w tym 70 polskich, które zainwestowały 12,3 mld zł i stworzyły prawie 26 tys. miejsc pracy. W ubiegłym roku wydała 36 zezwoleń, w których firmy obiecały zainwestować ponad 2 mld zł i 732 etaty. W tym roku wydała 17 zezwoleń, w ramach których firmy zainwestują 273 mln zł i stworzą 651 miejsc pracy.

W ramach nowych przepisów decyzje o wsparciu są przyznawane na 10, 12 lub 15 lat. Inwestorzy muszą spełnić kryteria ilościowe (wymagana minimalna wysokość nakładów inwestycyjnych uzależniona od stopy bezrobocia w powiecie) oraz jakościowe (np. tworzenie wysoko płatnych miejsc pracy, branże zgodne z polityką rozwojową kraju, współpraca z ośrodkami akademickimi, wsparcie pracowników w uzyskiwaniu kwalifikacji zawodowych). Wysokość pomocy publicznej zależy od sytuacji gospodarczej danego województwa i wynosi od 25 do 50 proc. planowanych kosztów kwalifikowanych inwestycji. Odstępstwo od tej reguły przewidziano dla województwa mazowieckiego — od 10 do 35 proc. Dla małych i średnich przedsiębiorców pomoc publicznabędzie wyższa odpowiednio o 20 i 10 pkt. proc. Eksperci przewidują, że przedsiębiorców i spółki zarządzające strefami czeka jeszcze sporo pracy.

— Świetnie, że udało się wydać pierwszą decyzję. Rozporządzenie porządkuje wiele kwestii, które dotychczas były niejasne, definiuje kluczowe pojęcia. Teraz jednak zacznie się „rozkład logiczny” dokumentu, najbliższe kilka miesięcy będzie okresem chrztu bojowego, pojawią się pytania. Warto byłoby zebrać uwagi z rynku i za jakiś czas znowelizować rozporządzenie — mówi Michał Bernat z kancelarii Dentons. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane