Ubezpieczenie na życie także dla MSP

opublikowano: 15-05-2018, 22:00

Większość małych firm słyszała o grupowej polisie na życie. Nie wiedzą jednak, że można je wprowadzić także w niewielkich spółkach.

Ubezpieczyciel Nationale-Nederlanden opracował raport na temat sytuacji sektora MŚP w obliczu rotacji pracowników. Na pytania odpowiadały osoby zarządzające kadrami. Z badania wynika, że mali i średni przedsiębiorcy próbują pozyskać cennych pracowników, oferując im przede wszystkim rozwinięte systemy premiowe (49 proc.) i konkurencyjne wynagrodzenie (43 proc.). W dalszej kolejności respondenci wymieniali pozapłacowe benefity (40 proc.), wśród których istotną opcją jest grupowe ubezpieczenie na życie dla pracowników.

Jednocześnie ankietowani zwracali uwagę, że prywatna opieka zdrowotna jest, według nich — poza wynagrodzeniem — najważniejszym elementem, który pozwala zatrzymać pracowników w firmie (tak stwierdziło 60 proc. badanych). Więcej niż połowa osób wskazuje, że liczą się także elastyczny czas pracy oraz zapewnianie kursów i szkoleń. Natomiast prawie 50 proc. zarządzających kadrami podkreśla rolę ubezpieczenia grupowego dla pracowników oraz bonów podarunkowych i okolicznościowych. Najmniej istotnym motywatorem okazują się karty, które umożliwiają korzystanie z obiektów sportowych (23 proc. odpowiedzi).

W raporcie możemy wyczytać, że 39 proc. pracodawców umożliwia obecnie swoim pracownikom przystąpienie do grupowego ubezpieczenia na życie. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie kadrami w MŚP generalnie znają ofertę ubezpieczycieli, jednak tylko co czwarty zdecydowałby się na skorzystanie ze spersonalizowanego ubezpieczenia grupowego dla pracowników firmy.

— Aż 95 proc. przedsiębiorców słyszało o takim rozwiązaniu, jednak wielu z nich nie oferuje go w firmie, bo nie zdaje sobie sprawy, że można je wprowadzić także w małym przedsiębiorstwie, a udziałem w składce podzielić się z pracownikiem w dowolnej proporcji — komentuje Michał Jakubowski, dyrektor departamentu klienta korporacyjnego i partnerów zewnętrznych w Nationale-Nederlanden.

Do pokrycia więcej niż połowy miesięcznej składki takiej polisy jest gotowy co dziesiąty przedsiębiorca skłonny zaproponować ubezpieczenia pracownikom. Prawie 50 proc. tej grupy mogłoby zapłacić nawet pełną kwotę. Co trzeci pracodawca, który zaoferowałby ubezpieczenie, deklaruje pokrycie mniej niż połowy kosztu składki. Ponadto, aż 61 proc. ankietowanych chętnie zaproponowałoby ubezpieczenie również członków rodzin zatrudnionych.

Niewątpliwie mali i średni przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem i utrzymaniem pracowników. Więcej niż co czwarty badany przez Nationale-Nederlanden skarży się na brak kandydatów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i kompetencje. Pozyskanie odpowiedniego pracownika nie oznacza jednak końca problemów — 14 proc. pracodawców przyznaje, że w ich zespołach jest zbyt duża rotacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ubezpieczenie na życie także dla MSP