Uczymy się na błędach

Monika Karwat-Bury, MAS
29-09-2008, 00:00

Minione cztery lata były pierwszym okresem wdrażania w Polsce funduszy strukturalnych. Był to czas nauki nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla instytucji odpowiedzialnych za dystrybucję funduszy. Najważniejsze wnioski? Należy dbać o jasną i precyzyjną informację adresowaną do potencjalnych beneficjentów. Ponadto już w trakcie wdrażania pierwszych programów zwracano uwagę na konieczność wprowadzania uproszczeń do procedur. Wynikiem tych doświadczeń jest np. rezygnacja z wielu dokumentów dodatkowych, które przedsiębiorca musiał składać na etapie przygotowywania wniosku, a także wprowadzenie możliwości uzupełniania braków formalnych.

PARP przede wszystkim jest instytucją wspierającą wdrażanie innowacji w firmach. Naszym zadaniem jest nie tylko wspieranie finansowe inwestycji, które prowadzą do podnoszenia innowacyjności w firmie, ale również inicjowanie edukacji w tym zakresie. Jedną z największych przeszkód we wdrażaniu innowacji jest bowiem brak wśród przedsiębiorców wiedzy, jak należy to robić, gdzie szukać inspiracji, skąd brać innowacyjne rozwiązania.

Monika Karwat-Bury

Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Fundusze unijne — co, dla kogo i ile?

Pomoc finansowa Unii Europejskiej, z której skorzysta Polska w rozdaniu na lata 2007–13 (w rzeczywistości pieniądze będą mogły być wydawane jeszcze przez pewien czas po zakończeniu tego okresu), jest realizowana w ramach poszczególnych programów pomocowych. Programy służą do realizacji Narodowej Strategii Spójności, która zakłada stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju rodzimej gospodarki. Każdy program określa, na jakie typy różnorodnych przedsięwzięć mogą być przeznaczone pieniądze, oraz kto może się ubiegać o dofinansowanie.

Na realizację Narodowej Strategii Spójności wydamy około 85,6 mld euro. Z tej sumy 67,3 mld euro będzie pochodziło z budżetu UE, 11,9 mld euro z krajowych środków publicznych (w tym około 5,93 mld euro z budżetu państwa), około 6,4 mld euro zostanie zaangażowanych ze strony podmiotów prywatnych.

Szczegółowy podział funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w Polsce między poszczególne programy operacyjne kształtuje się następująco: Program Infrastruktura i Środowisko — 27,9 mld euro; Program Kapitał Ludzki — 9,7 mld euro; Program Innowacyjna Gospodarka — 8,3 mld euro; Program Rozwój Polski Wschodniej — 2,3 mld euro; Program Pomoc Techniczna — 0,5 mld euro; Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej — 0,7 mld euro. Poza tym każde województwo otrzyma pieniądze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (łączna kwota dla wszystkich województw to 16,6 mld euro).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Karwat-Bury, MAS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Uczymy się na błędach