Udany debiut Cerabudu

ANP
opublikowano: 22-12-2009, 00:00

Wczorajszy debiutant chce w I kwartale 2010 r. zamknąć jedną z akwizycji.

Wczorajszy debiutant chce w I kwartale 2010 r. zamknąć jedną z akwizycji.

Akcje Cerabudu, producenta budowlanych elementów ceramicznych, drożały w poniedziałkowym debiucie na rynku NewConnect o 30 proc., do 0,13 zł. Na zamknięciu sesji za walory płacono 0,10 zł. Z oferty spółka uzyskała 623 tys. zł brutto. Choć pierwotnie liczyła nawet na 3 mln zł.

— Pieniądze z emisji przeznaczymy więc na zwiększenie stanów magazynowych. Natomiast na sfinansowanie planowanych przejęć zakładów produkcyjnych planujemy zaciągnięcie kredytu. Liczymy, że oba przejęcia sfinalizujemy w 2010 r. Jedno z nich jeszcze w pierwszym kwartale — mówi Maciej Orzechowski, prezes Cerabudu.

Spółka prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie zakupu zakładu w okolicach Wielunia (woj. łódzkie) oraz drugiego w rejonie m.in. Bydgoszczy i Poznania. Moce produkcyjne obu są porównywalne do zdolności fabryki Cerabudu zlokalizowanej w Chotyłowie (pod granicą z Białorusią).

— Rocznie w Chotyłowie produkujemy 3 mln cegieł, choć maksymalne zdolności szacujemy na 12 mln sztuk — dodaje Maciej Orzechowski.

Docelowo spółka chce pozyskać w ciągu trzech lat 4-5 regionalnych zakładów.

Szanse na rozwój upatruje również na Ukrainie i Białorusi.

— Dziś mamy ograniczony rynek zbytu, obejmujący m.in. Warszawę, Lublin czy Białystok. Białoruś jest dla nas naturalnym rynkiem, ale to niestabilny kraj. Z kolei na Ukrainie wciąż jest recesja, więc nie możemy sprzedawać produktów po zadowalających cenach — dodaje prezes Cerabudu.

W tym roku Cerabud prognozuje 1,1 mln zł przychodów i 300 tys. zł zysku netto, a w 2010 r. odpowiednio: 4 mln zł i 1,74 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane