Udziałowcy Tencenta otrzymają akcje JD.com jako dywidendę

ARŻ
opublikowano: 23-12-2021, 08:42

Chiński gigant technologiczny Tencent przekaże swoim akcjonariuszom akcje platformy e-commerce JD.com o łącznej wartości nawet 127,69 mld HKD (16,4 mld USD) w formie dywidendy, pisze Reuters.

Tencent poinformował w czwartek, że rozda akcjonariuszom akcje JD.com o wartości 127,69 miliarda HK (16,37 mld USD), co zmniejszy jego udział w drugiej co do wielkości firmie e-commerce w Chinach z 17 do 2,3 proc.

Spółka, która po raz pierwszy zainwestowała w JD.com w 2014 roku, stwierdziła, że nadszedł czas na zbycie udziałów, ponieważ platforma jest już w stanie samodzielnie finansować swój rozwój. Nie bez wpływu pozostaje także zaostrzenie przepisów wobec firm technologicznych, które jest wprowadzane przez chińskie organy antymonopolowe.

Jak ustalił Reuters, Tencent zdecydował się rozdysponować akcje JD.com jako dywidendę dla swoich udziałowców, aby uniknąć gwałtownego spadku ich ceny oraz wysokich podatków, które zostałyby nałożone w przypadku sprzedaży.

Inwestorzy otrzymają jedną akcję JD.com za każde 21 posiadanych akcji Tencenta. Największym beneficjentem wypłaty dywidendy w tej formie będzie fundusz Prosus, który jest właścicielem ok. 29 proc. akcji chińskiego giganta technologicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane