UE: Uber działa jak korporacja taxi

opublikowano: 04-07-2017, 10:59
aktualizacja: 04-07-2017, 12:21

Zdaniem rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Uber działa jak korporacja taksówkarska i tak też powinien być traktowany przez prawo.

UberPop, czyli najtańsza opcja prowadzenia usług, w ramach której nie są potrzebne żadne koncesje na przewóz osób, w Polsce jest ciągle dostępna, choć w wielu państwach zachodnich UE została już zakazana.

Opinia rzecznika Trybunału nie jest ostatecznym rozstrzygnięciem, ale sędziowie często podążają za jej rekomendacją.

Uber stał się najbardziej wartościowym startupem na świecie, jednak ostatnio targany jest wieloma skandalami, w tym związanymi z zarzutami o molestowanie seksualne i wykorzystywaniem oprogramowania pozwalającego na oszukiwanie nadzorców rynkowych.

Ponadto w minionym miesiącu odszedł z firmy sam szef Uber Technologies Travis Kalanick, który był jednym z założycieli powstałego w 2009 r. Ubera.

Uber choć szturmem podbił świat rewolucjonizując usługi przewozu osób, to znajduje się w stosunkowo kiepskiej kondycji finansowej. Firma co roku generuje starty. Rok 2015 zakończyła stratą na poziomie 2,2 mld USD. W 2016 straty sięgnęły już 3 mld USD. Według Bloomberga, sytuacja była spowodowana głównie kosztami walki o Chiny. Uber konkurował tam z lokalnym konkurentem, firmą Didi, któremu zresztą uległ i sprzedał swój chiński biznes.

Pomimo niedawnych zawirowań, działalność firmy rozwija się nadal dynamicznie. Przychody wzrosły do 3,4 mld USD w pierwszym kwartale 2017 r.  a straty zmniejszyły się - choć nadal są znaczne i wynoszą ogółem 708 mln USD.

Firma poinformowała też, że posiada jeszcze ponad 7 mld z około 15 mld USD pozyskanych od inwestorów. Obecnie Uber wyceniany jest na około 70 mld USD i to jeszcze przed planowanym debiutem giełdowym. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / UE: Uber działa jak korporacja taxi