UE zakazuje importu żywego ptactwa z Turcji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-10-2005, 14:11

Komisja Europejska w poniedziałek wieczorem wprowadzi zakaz importu z Turcji wszystkich rodzajów żywego ptactwa i produktów pochodnych w związku z przypadkami potwierdzonej badaniami ptasiej grypy w tym kraju.

Komisja Europejska w poniedziałek wieczorem wprowadzi zakaz importu z Turcji wszystkich rodzajów żywego ptactwa i produktów pochodnych w związku z przypadkami potwierdzonej badaniami ptasiej grypy w tym kraju.

    Z zakazu importu wyłączone zostaną jedynie produkty drobiowe, które podległy termicznej obróbce.

    "Testy laboratoryjne wskazały istnienie ptasiej grypy, choć nie wiemy jeszcze, czy chodzi o wirus wysoko patogenny czy nie" - powiedział Philip Tod, rzecznik komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markosa Kyprianu, tłumacząc decyzję o wprowadzeniu zakazu na import tureckiego drobiu.

    Takiego samego zakazu KE nie wprowadzi natomiast wobec Rumunii, gdzie też poinformowano w zeszły piątek o podejrzeniu wykrycia przypadków ptasiej grypy. Testy laboratoryjne nie potwierdziły bowiem obecności wirusa ptasiej grypy w drobiu.

    "Nie mamy powodów, by wątpić w poprawność testów rumuńskich" - powiedział Tod. Do Rumunii wyjedzie jednak trzech ekspertów z Komisji Europejskiej jeszcze w poniedziałek.

    W piątek władze rumuńskie poinformowały Brukselę o podejrzeniach ptasiej grypy u 53 kur i 47 kaczek w Delcie Dunaju. 40 kaczek i jednak kura spośród padły - jednak jak zapewnia KE - nie wykryto u nich szczególnie niebezpiecznego dla ludzi wirusu H5N1.

    Ptasia grypa była natomiast przyczyną padnięcia ok. 1800 indyków w prowincji Balikesir na północnym zachodzie Turcji. Indyki miały się zarazić od wędrownych ptaków, lecących z Uralu.

    Jeszcze w poniedziałek do Brukseli mają trafić próbki padniętych ptaków do ponownego zbadania. Rezultaty badań poznamy najwcześniej za 48 godzin - powiedział Tod.  Wirus H5N1 od końca 2003 r. zabił w krajach azjatyckich ponad 60 osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane