UFK rosną coraz szybciej

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 28-02-2013, 00:00

Na koniec 2012 r. aktywa netto zgromadzone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych wyniosły rekordowe 43,2 mld zł — wyliczyły Analizy Online.

Szybki wzrost aktywów UFK jest efektem zarówno wpłat klientów, jak i wyników wypracowanych przez zarządzających funduszami, co było pochodną dobrej koniunktury na GPW i rynku długu. Najbardziej widoczne jest to na przykładzie funduszy papierów dłużnych, które zebrały najwięcej pieniędzy od klientów. Ich aktywa wzrosły o 2,5 mld zł, czyli o 68 proc., z czego 1,9 mld zł stanowił nowy kapitał.

Z 10 najpopularniejszych UFK w ubiegłym roku, aż 4 należą do grupy funduszy dłużnych. Najpopularniejszy był OpenLife Obligacji Korporacyjnych, który pozyskał ponad 360 mln zł. Ponad 100 mln zł wpłacono do AXA Obligacji UFK, Warta Plan Dłużny Aktywny UFK oraz

Nordea — UniKorona Obligacje UFK. Na koniec roku fundusze dłużne zarządzały aktywami wartymi 6 mld zł, a ich udział w rynku zwiększył się z 10 do 14 proc. — wynika z raportu Analiz Online.

Powodzeniem cieszyły się również fundusze ochrony kapitału. W ciągu 12 miesięcy ich aktywa zyskały na wartości 23 proc. i ostatniego dnia grudnia wynosiły 9,1 mld zł. Tu również prym wiedzie Open Life TuŻ. Do funduszy z tej kategorii towarzystwo pozyskało 1,8 mld zł. Do takiego sukcesu w dużym stopniu przyczyniły się produkty strukturyzowane.

Nie najgorzej powodziło się również funduszom akcyjnym. Aktywa w nich zgromadzone zyskały na wartości ponad 1,6 mld zł, czyli 19 proc., i wyniosły na koniec 2012 r. 10 mld zł. Największym segmentem rynku są jednak wciąż fundusze mieszane. Ich aktywa wzrosły o 12 proc., do 14 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu