UKE będzie pilnować operatorów

Stawki MTR wciąż są na ubiegłorocznym poziomie, ale UKE obiecuje szybką obniżkę.

Nowe, obniżone stawki międzyoperatorskie MTR obowiązują od 1 stycznia 2013 r., ale na razie tylko w teorii. Operatorzy nie podpisali między sobą aneksów wprowadzających obniżkę. Dostarczyli je sobie wzajemnie w drugiej połowie grudnia. Jednak przy poprzednich obniżkach przeciągali rozmowy tak długo, jak się dało. Musiał interweniować Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), wydając decyzje administracyjne. Można było spodziewać się tego również tym razem.

Z poprzednich informacji wynikało, że nowe stawki mogą wejść w życie nawet z półrocznym opóźnieniem. To korzyść dla operatorów komórkowych, bo odsunięcie obniżek pomaga im ratować przychody, i strata klientów, bo dotychczas takie zmiany przekładały się na niższe ceny detaliczne. Z harmonogramu przedstawionego przez UKE sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji wynika jednak, że tym razem regulator dopilnuje szybkiego wdrożenia obniżonych MTR.

— Wszczęliśmy postępowania administracyjne wobec operatorów. Kontrolę przeprowadzimy 7 i 8 stycznia. Jeżeli nie dojdzie do zawarcia aneksów w najbliższym czasie, będę wydawała decyzje zastępujące umowy. Przed prezesem UKE toczy się 21 postępowań o wprowadzenie decyzją administracyjną stawek interconnect. Pierwsze decyzje zostaną wysłane w poniedziałek do konsultacji rynkowych — mówi Magdalena Gaj, prezes UKE.

Od 1 stycznia 2013 r. mają obowiązywać jednolite dla wszystkich operatorów stawki na poziomie 0,0826 zł za minutę połączenia na telefon komórkowy. To stawka przejściowa — od 1 lipca mają wejść w życie docelowe stawki MTR na poziomie 0,0429 zł. Na razie jednak wciąż obowiązuje dotychczasowa stawka 0,122 zł za minutę i asymetria dla Playa (0,1602 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UKE będzie pilnować operatorów