UKE edukuje samorządy

KL
opublikowano: 30-08-2010, 13:33

Anna Streżyńska będzie mieć pełne ręce roboty. Regulator musi zaopiniować aż 50 tys. planów zagospodarowania przestrzennego. To skutek ustawy szerokopasmowej.

W lipcu weszła w życie tzw. megaustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Powstała po to, by wszyscy w Polsce mieli jak najszybciej dostęp do szerokopasmowego internetu. Ma samorządom i operatorom pomóc usprawnić procesy inwestycyjne. Nakłada jednak – głównie na gminy – nowe obowiązki. Mają one 12 miesięcy na poprawienie planów zagospodarowania przestrzennego, by nie utrudniać inwestycji telekomunikacyjnych. Samorządy mogą też – według nowych przepisów – zwracać się do UKE o wydanie opinii w sprawie planowanej przez nie działalności telekomunikacyjnej.
- Mamy mnóstwo pracy. W Polsce jest 2,5 tys. gmin. Spodziewamy się, że prześlą do nas do zaopiniowania w zakresie telekomunikacji około 50 tys. planów zagospodarowania przestrzennego – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Regulator, żeby ułatwić pracę samorządom i gminom, zajął się precyzowaniem przepisów ustawy i wydawaniem instrukcji samorządom. Na stronie UKE są nie tylko wzory pism, ale także wynikające z ustawy działania, opisane w formie diagramów – tak zwany „megapająk”. Prezes Streżyńska opublikowała też pismo do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w którym wyjaśnia, na co muszą zwrócić uwagę, by UKE nie odrzucił planów zagospodarowania przestrzennego.
- Robimy to także po to, żeby usprawnić nasza pracę. Aby wszelkie pisma i formularze, które do nas spływają, były dobrze wypełnione. Wiele jednostek samorządowych nigdy wcześniej nie miało nic wspólnego z inwestycjami telekomunikacyjnymi – mówi szefowa UKE.
Aby ustawa w pełni działała, potrzebne jest jeszcze kilka rozporządzeń, które musi wydać Ministerstwo Infrastruktury. Prace nad brakującymi już trwają.
Na efekty nowej ustawy czekają nie tylko internauci i samorządy, ale także operatorzy telekomunikacyjni, zwłaszcza ci, którzy budują własną infrastrukturę. Jednym z nich jest Hawe, które buduje trzeci już etap światłowodowego pierścienia oplatającego całą Polskę. Przy budowie pierwszych dwóch etapów spółka często natykała się na utrudnienia związane m.in. z wydawaniem zgód budowlanych. Teraz Hawe rozpoczyna trzeci etap.
- Do tej pory nie mieliśmy okazji wykorzystać udogodnień wprowadzonych przez megaustawę.  Jednak bardzo na nią liczymy i mamy nadzieję, że teraz ułatwi nam prace i spowoduje ich przyspieszenie – mówi Robert Kwiatkowski, prezes Hawe.

Anna Streżyńska
Anna Streżyńska
None
None
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane