UKNF przygląda się zmianom w polisach z funduszem kapitałowym

  • PAP
opublikowano: 09-10-2021, 08:33

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygląda się zmianom w polisach z funduszem kapitałowym – napisano w odpowiedzi na pytania PAP dotyczące podmiotów, które nakłaniają klientów ubezpieczycieli do wypowiadania lub zmian polis z funduszem kapitałowym.

W połowie września Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) opublikował ostrzeżenie dotyczące podmiotów nakłaniających klientów posiadających umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (umowy ubezpieczenia z UFK) do zmiany lub wypowiedzenia tych umów. Podmioty te miały powoływać się na interwencję produktową KNF, która nakazywała firmom ubezpieczeniowym redukcję opłat pobieranych od polis z UFK.

„Z uwagi na ustawową tajemnicę zawodową UKNF nie jest uprawniony do podania szczegółowych informacji o podmiotach, który sprawa dotyczy” – odpowiedział Urząd KNF na pytanie PAP o to, jakie konkretnie podmioty prowadzą działalność, której dotyczyło ostrzeżenie.

Z odpowiedzi, jakie uzyskała PAP wynika, że UKNF jest w trakcie sprawdzania, na korzyść jakich firm działają podmioty, których dotyczyło ostrzeżenie.

fot. Andrzej Bogacz / Forum
fot. Andrzej Bogacz / Forum

„UKNF monitoruje sytuację i będzie obserwować dynamikę zmian umów ubezpieczenia. UKNF podjął działania zmierzające do wyjaśnienia sytuacji, jest też w kontakcie z zakładami ubezpieczeń, których dotyczyły napływające do UKNF zgłoszenia. W toku dalszych działań, w ramach nadzoru bieżącego oraz pojawienia się nowych okoliczności tej sprawy, adekwatnie do wagi identyfikowanych ryzyk, UKNF może użyć dostępnych mu narzędzi oddziaływania” – czytamy w odpowiedzi Urzędu.

Jedną z kwestii, jaką wyjaśnia UKNF jest to, skąd podmioty nakłaniające do zmiany lub rozwiązania polis z UFK miały dane klientów ubezpieczycieli, którzy takie umowy posiadają.

„UKNF podjął działania zmierzające do wyjaśnienia sytuacji, jest też w kontakcie z zakładami ubezpieczeń, których dotyczyły napływające do UKNF zgłoszenia” – napisano w odpowiedziach UKNF na pytania PAP.

Taka zmiana lub rozwiązanie polisy z funduszem może być dla klientów bardzo niekorzystna. Jak informował Urząd KNF w swoim ostrzeżeniu z września, „decyzja o zmianie takiej umowy lub jej zakończeniu może skutkować utratą zainwestowanych środków lub potencjalnych zysków wynikających z tej umowy”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane