Ukraina chce zablokować eksport dębiny

  • Emil Górecki
opublikowano: 24-02-2015, 00:00

Polscy przedsiębiorcy obawiają się odcięcia ich od ważnego źródła cennego gatunku drewna. Minister gospodarki uspokaja.

Ukraiński parlament pracuje nad rozszerzeniem listy cennych gatunków drewna, którego wywóz byłby zakazany. Według projektu ustawy, która jest już po pierwszym czytaniu, na liście znajdzie się drewno dębowe — zarówno okrągłe, jak i w postaci tarcicy o grubości powyżej 70 mm lub wilgotności większej niż 22 proc. To niepokoi Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego (PIGPD) oraz jej członków, którzy surowiec ściągają właśnie z Ukrainy.

Zobacz więcej

Dębina

Wikipedia

W piśmie do Janusza Piechocińskiego, wicepremiera i ministra gospodarki, wskazują, że dostawy dębiny z Ukrainy uzupełniają polskie niedobory. Tarcica cieńsza niż 70 mm ma ograniczone zastosowanie, a Ukraina nie ma suszarni, które pozwoliłyby obniżyć poziom wilgotności drewna do 22 proc.

„Jednostronne wprowadzenie przez Ukrainę ograniczeń oznaczać będzie dla polskiej gospodarki istotne straty” — napisał do Janusza Piechocińskiego Sławomir Wrochna, szef PIGPD.

Przywołał statystyki. Popyt na drewno dębowe w Lasach Państwowych w zeszłym roku był zaspokajany jedynie w 80 proc. Niedobór powoduje wzrost jego cen. Obecnie średnia cena 1 m sześc. tego drewna to 587 zł: o 17 proc. więcej niż w 2014 r. i o 51 proc. niż w 2010 r.

Gdyby nie import, dynamika byłaby jeszcze większa. Według GUS, tarcica liściasta z Ukrainy stanowiła w 2013 r. około 30 proc. całego importu do Polski. Ministerstwo Gospodarki (MG) zapewnia, że interwencję u swojego ukraińskiego odpowiednika podjął już wiceminister Andrzej Dycha”.

Rozmowy z przedstawicielami administracji ukraińskiej już skutkują złagodzeniem stanowiska przez Ukrainę. Ambasada w Kijowie pozyskała informacje na temat proponowanych poprawek do projektu tej regulacji przed drugim czytaniem w parlamencie Ukrainy, które powstały w wyniku konsultacji z branżą przemysłu drzewnego na Ukrainie i lobbingu państw trzecich, w tym Polski. Planujemy kolejne rozmowy z władzami Ukrainy w tej sprawie na początku marca” — tłumaczy w oświadczeniu MG.

Wydział Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej w Kijowie odpisał również, że w lobbing nad ustawą włączył się ukraiński fiskus, który proponuje wprowadzenie licencji i kontyngentów na wywóz drewna z kraju i wprowadzenie opłat celnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu