Ukraina to ważny partner

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 31-03-2008, 00:00

Wizyta premiera na Ukrainie jest istotnym wydarzeniem. Polska pragnie potwierdzić, że jest rzecznikiem wstąpienia Ukrainy do NATO i UE. Nasz kraj od lat wspiera dążenia Ukrainy do uzyskania członkostwa w Światowej Organizacji Handlu oraz stowarzyszenia z Unią Europejską, jak również uzyskania przez Ukrainę statusu kraju z gospodarką rynkową. Wizyta odbywa się w ważnym dla Ukrainy momencie. Ważą się losy reform gospodarczych, w tym wielkiego programu prywatyzacyjnego i wprowadzenia bardziej liberalnej polityki gospodarczej, większych swobód dla biznesu, oraz rozwoju infrastruktury przygranicznej. Zniknąć może w ten sposób wiele barier, na które narzekają inwestorzy .

Polscy przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia w ekspansji na rynek ukraiński. Ukraina kusi zagranicznych inwestorów nie tylko niższą średnią pensją, ale także dużym rynkiem wewnętrznym i zdecydowanie łatwiejszym dostępem do wielkiego rynku rosyjskiego. Dlatego coraz więcej polskich firm decyduje się na inwestycje za wschodnią granicą. Polscy przedsiębiorcy chętnie korzystaliby również z zasobów kadrowych Ukrainy, gdyby pojawiły się ułatwienia w tym zakresie. Szanse na to może stworzyć m.in. wejście w życie Karty Polaka. Ważnym gruntem współpracy polsko-ukraińskiej są obecnie przygotowania do EURO 2012, czego wyrazem jest m.in. powołana przez Konfederację Pracodawców Polskich i Ukraiński Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców — Koalicja Polskich i Ukraińskich Pracodawców na rzecz EURO 2012.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina to ważny partner