Ulga dla gier ma wyjść z zamrażarki

opublikowano: 07-07-2019, 22:00

Resort kultury chce, by ustawa o wsparciu produkcji „kulturowych” gier wideo, która utknęła na etapie opiniowania, weszła w życie za pół roku.

Projekt ustawy o wsparciu produkcji gier wideo promujących polską kulturę, zgodnie z którym producenci mogliby korzystać z ulgi podatkowej, utknął na etapie opiniowania. Autor przepisów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), zapewnia, że to nadal priorytet.

— Trwają prace analityczno-legislacyjne w związku ze zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych merytorycznymi uwagami. Przedłożenie projektu ustawy na Komitet Stały Rady Ministrów zaplanowane jest na czwarty kwartał, natomiast wejście w życie planowane jest na początek 2020 r. — informuje Anna Bocian, rzecznik MKiDN.

Według informacji „PB” jedną z przyczyn spowolnienia prac nad ustawą były zmiany personalne w MKiDN. Przed kilkoma miesiącami z resortem pożegnał się Maciej Dydo, który jako wicedyrektor departamentu własności intelektualnej i mediów był opiekunem merytorycznym projektu ustawy. Branża gier nie traci nadziei na ulgę.

Istnieje wprawdzie ulga na R&D i tzw. IP BOX, ale wiele projektów z tego sektora się do nich nie kwalifikuje. Stowarzyszenie Polskie Gry deklaruje chęć wsparcia ministerstwa wiedzą na każdym etapie prac nad projektem. Projekt ustawy o finansowym wspieraniu produkcji „kulturowych” gier wideo trafił do konsultacji publicznych jesienią 2018 r. Przewiduje wprowadzenie możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania CIT/PIT 100 proc. ustawowo określonych kosztów kwalifikowanych.

To, czy gra dostanie ulgę, będzie rozpatrywane indywidualnie przez MKiDN. Odpowiedź da tzw. test kulturowy, zbliżony do stosowanych w Wielkiej Brytanii i Francji. Pod uwagę będą brane m.in.: miejsce akcji, główni bohaterowie, obecność elementów dziedzictwa kulturowego lub historycznego, bazowanie na narracji i dialogach, wykorzystanie oryginalnego pomysłu i elementów innowacyjnych, produkcja większości elementów gry na terytorium Polski oraz zatrudnienie do niej obywateli lub rezydentów Europejskiego Obaszaru Gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane