Ulga dla innowatorów do poprawy

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 17-10-2016, 22:00

Zachętę podatkową na działalność B+R dla firm trzeba doprecyzować — uważa Konfederacja Lewiatan.

Dziś senackie komisje: nauki, edukacji i sportu, budżetu i finansów publicznych oraz gospodarki narodowej i innowacyjności, zajmą się tzw. małą ustawą o innowacyjności. Wprowadza ona system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania nowatorskich projektów. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan apeluje o wniesienie do regulacji kilku poprawek, które wyeliminują wątpliwości interpretacyjne i uproszczą korzystanie z ulgi na badania i rozwój (B+R).

— Katalog kosztów kwalifikowanych ulgi określony w ustawie o PIT oraz ustawie o CIT wymaga doprecyzowania. Obecnie nie obejmuje wszystkich istotnych wydatków związanych z działalnością B+R — podkreśla Przemysław Pruszyński, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Obecne brzmienie przepisu ogranicza możliwość odliczenia wynagrodzeń osób rzeczywiście realizujących innowacyjne pomysły. Rada Podatkowa zwraca też uwagę, że narzędzia bezpośrednio wykorzystywane do działalności B+R, np. pipety, igły, szkło optyczne, termosy czy statywy, nie zostały objęte ulgą. Ustawa nie przesądza, że sprzęt laboratoryjny, który nie spełnia wymogu środka trwałego, mieści się w katalogu materiałów i surowców.

Ponadto ustawodawca nie precyzuje, czy zakup ekspertyz, opinii, usług doradczych od podmiotów innych niż jednostki naukowe może podlegać odliczeniu. Zdaniem Rady Podatkowej, najlepszym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie tego kosztu kwalifikowanego na dwie kategorie. W ocenie Konfederacji Lewiatan nie ma również uzasadnienia dla różnicowania wysokości odliczenia w zależności od wielkości przedsiębiorcy. Jeżeli maksymalny odpis ma wynieść 50 proc., to powinien przysługiwać zarówno MSP, jak i dużym podmiotom. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu