Ulga dla wierzycieli wzmocniła fiskusa

opublikowano: 26-02-2013, 00:00

Wierzyciele nie muszą już powiadamiać dłużników o skorzystaniu z prawa do ulgi na złe długi. Ale mogą to robić, aby nie pogarszać relacji biznesowych.

Ulga na złe długi już zaczęła działać według nowych przepisów. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 2013 r. ulga ta wymaga od dłużnika skorygowania uprzednio odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury, jeżeli nie ureguluje on tych należności w ciągu 150 dni (wcześniej 180) od upływu terminu jej płatności (określonego w umowie lub na fakturze).

Zaległości od 4 sierpnia

Nowy okres uznania wierzytelności za nieściągalną odnosi się nie tylko do długów powstałych w tym roku, ale też do wierzytelności z 2012 r., dla których wspomniany 150. dzień upływa w 2013 r. — czyli do należności z terminem płatności na dzień 4 sierpnia 2012 r. (w tym przypadku 150. dzień ostatecznej zapłaty zaległości przypadł na 1 stycznia) lub późniejszym. Przedsiębiorcy, którzy w styczniu 2013 r. nie uregulowali wspomnianych zaległości, mieli obowiązek w miesięcznej deklaracji VAT składanej do 25 lutego skorygować podatek wcześniej odliczony.

Podatnicy, którzy rozliczają VAT kwartalnie, będą musieli takich korekt dokonać za okres rozliczeniowy styczeń-marzec, w deklaracjach składanych do 25 kwietnia. Korekta naliczonego VAT od niezapłaconych faktur jest obowiązkiem dłużnika, niezależnym od tego, co zrobi wierzyciel. Ten ma prawo do skorygowania podstawy opodatkowania VAT oraz podatku należnego w przypadku nieuregulowanych wierzytelności. Może to zrobić za okres rozliczeniowy, w którym upłynął ten termin, ale nie musi. Ma na to 2 lata, licząc od końca roku, w którym wystawiono fakturę.

Dłużnik nie musi wiedzieć, czy wierzyciel skorzystał ze swoich praw. Nie oznacza to jednak, że dłużnik może ukryć się ze swoją zaległością i uniknąć kary. Jeśli fiskus stwierdzi brak takiej korekty, dłużnikowi grozi sankcja w wysokości 30 proc. kwoty naliczonego VAT podlegającego korekcie.

Kontrole skarbówki

Obecnie urząd skarbowy pozyskuje wiedzę o starych długach z druku VAT–ZD. W ocenie Piotra Kwaśnego, doradcy podatkowego w ASB Tax, informacje dostarczane przez wierzycieli mogą pomóc w wyborze adresatów kontroli podatkowych.

— Zapewne wkrótce przekonamy się, jak szybko urząd właściwy dla dłużnika otrzyma od urzędu właściwego dla wierzyciela informacje, na podstawie których będzie mógł wszcząć postępowanie kontrolne — podkreśla doradca. I prognozuje: wydaje się, że podmioty, które bez względu na czasowe problemy finansowe swojego partnera biznesowego, będą chciały utrzymać jak najlepsze relacje, będą jednak informować dłużników o wykorzystaniu ulgi na złe długi.

— Jednak nowa konstrukcja ulgi na złe długi poprawia nie tylko pozycję wierzyciela, ale przede wszystkim wzmacnia pozycję fiskusa poprzez obowiązek dłużnika do dokonania korekty podatku bez względu na korektę wierzyciela oraz przez „donos” na druku VAT-ZD — mówi Piotr Kwaśny.

Korekta na bieżąco

Dłużnik ma korygować podatek na bieżąco, bez cofania się do okresu rozliczeniowego, w którym pierwotnie odliczył podatek wynikający z niezapłaconej faktury. Potem, gdy ostatecznie ją opłaci, znów będzie miał prawo zwiększyć podatek naliczony (czyli do tzw. powrotnej korekty). Korekty nie ma potrzeby robić, jeśli należność zostanie zapłacona najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień uznania wierzytelności za nieściągalną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy