Umowy pod nadzorem

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 30-10-2012, 00:00

Komisja Prawna i Komisja Etyki Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości przeanalizowały stosowane przez część pośredników w obrocie nieruchomościami praktyki uzależniające zaprezentowanie nieruchomości od podpisania przez poszukującego umowy pośrednictwa.

PFRN stoi na stanowisku, że takie zachowanie jest niewłaściwe i szkodzi całej grupie zawodowej. Zmuszanie klientów do podpisywania umowy w sytuacji, w której uzyskali oni informację o nieruchomości w wyniku upublicznienia jej przez pośrednika, może prowadzić do jego odpowiedzialności zawodowej przewidzianej przez ustawę o gospodarce nieruchomościami. To klient, który zgłasza się do pośrednika zainteresowany jedną z ogłaszanych przez niego nieruchomości, powinien dokonać wyboru: czy chce korzystać z usług pośrednika, czy nie. Musi mieć jednak świadomość, że rezygnując z usługi, nie może wymagać od pośrednika, aby ten wykonywał na jego rzecz jakiekolwiek czynności, a brak umowy pośrednictwa oznacza również brak ochrony ubezpieczeniowej klienta.

Należy tutaj zwrócić uwagę na bezzasadność reklamy stosowanej przez niektóre firmy „0 proc. prowizji”, ponieważ kupujący zgłaszający się do pośrednika w związku z ogłoszeniem konkretnej nieruchomości, który jednocześnie rezygnuje z usług pośrednictwa, nie musi podpisywać żadnej umowy (jedynie potwierdzenie wskazania adresu) oraz płacić wynagrodzenia bez względu na to, czy oferta oznaczona jest dopiskiem „0 proc.”, czy nie.

Sytuacja ta nie dotyczy oczywiście przypadków, w których klient poszukujący nieruchomości zleca pośrednikowi znalezienie odpowiedniej nieruchomości zgodnie z określonymi przez niego kryteriami. W tym przypadku zamawiającym usługę pośrednictwa jest kupujący i to na jego rzecz będzie pracował pośrednik na podstawie zawartej umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

LESZEK A. HARDEK

prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu