UNFE coraz częściej nakłada kary na PTE

Katarzyna Ostrowska
09-05-2001, 00:00

UNFE coraz częściej nakłada kary na PTE

W ciągu czterech miesięcy tego roku Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi nałożył na towarzystwa emerytalne już 10 kar. Tymczasem w całym 2000 r. UNFE karał PTE 13 razy. „Liderem” jest AIG PTE, które w tylko w tym roku otrzymało trzy kary.

Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi coraz częściej karze towarzystwa emerytalne. Nadgorliwość urzędu niepokoi przedstawicieli towarzystw emerytalnych, którzy podkreślają, że żaden inny nadzór nie karał tak często, jak UNFE. Do końca kwietnia nałożył on na PTE już 10 kar na kwotę 935 tys. zł. Po raz pierwszy 100 tys. zł kary zapłacił depozytariusz funduszy — Bank Handlowy. Zdaniem Sebastiana Bojemskiego, rzecznika prasowego UNFE, liczba kar nakładanych na towarzystwa w ostatnim czasie nie zwiększyła się.

Nie za wszystko

W całym ubiegłym roku UNFE przyznał w sumie tylko o trzy kary więcej niż w ciągu czterech miesięcy tego roku. Wówczas PTE zapłaciły łącznie 1,3 mln zł. Dla porównania, w 1999 roku urząd karał 19 razy, a kary wyniosły ponad 2,2 mln zł, z czego w dwóch przypadkach zostały one umorzone przez Naczelny Sąd Administracyjny, a kwoty zwrócone (190 tys. zł).

— Taka statystyka nie do końca odzwierciedla rzeczywistość. Część kar nałożonych w tym roku dotyczy spraw ubiegłorocznych. Jednak nie wszystkie przewinienia, za które karane są towarzystwa, zasługują na karę pieniężną — uważa Krzysztof Lutostański, p.o. prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Od początku działalności PTE urząd wymierzył piętnastu towarzystwom 42 kary na sumę 4,58 mln zł (4,29 mln po anulowaniu dwóch kar).

Pracowity urząd

— Towarzystwa są karane zbyt często. Bardziej słuszne wydaje się wykorzystanie innych możliwości — lepiej stosować metody merytoryczno-perswazyjne — uważa Krzysztof Lutostański.

Żadnej kary dotychczas nie zapłaciło, i już nie zapłaci, PTE Epoka. Towarzystwu ,,upiekło się’’, gdyż jest w trakcie likwidacji — po przejęciu funduszu, którym zarządzało, przez Pekao PTE (też nie ukarane). Podobna sytuacja będzie mieć zapewne miejsce w przypadku PTE H-M-C (PTE Pekao złożyło wniosek o przejęcie OFE Rodzina) oraz PTE Arka-Invesco (łączy się z PTE Pocztowo-Bankowym i ulega likwidacji). Urzędowi nie naraziły się także towarzystwa Sampo i Allianz. W tym roku do karanych PTE dołączyły Winterthur i PBK. Obie kary, po 10 tys. zł, dotyczyły działalności inwestycyjnej funduszy, którymi zarządzają.

Odpowiedź PTE

W tym roku najczęściej karane było PTE AIG, które otrzymało od UNFE trzy kary na kwotę aż 700 tys. zł. AIG PTE — podobnie zresztą jak Commercial Union PTE BPH CU WBK — jest liderem w łącznej liczbie przyznanych kar. W sumie oba PTE dostały po 8 kar. AIG PTE zapłacił dotychczas największą kwotę — 950 tys. zł.

Od wszystkich kar AIG się odwoływało. Pięć kar nałożonych w 1999 roku i w 2000 roku znalazło finał w NSA (trzy zostały rozpatrzone na korzyść AIG PTE, jedno odwołanie sąd uchylił częściowo, a jedna sprawa nie została rozpatrzona). W przypadku kar tegorocznych — zgodnie z procedurą — PTE złożyło najpierw odwołanie do UNFE (dotychczas nadzór jedną decyzję utrzymał w mocy). AIG PTE nie jest zresztą jedynym towarzystwem, które odwoływało się od decyzji urzędu. Na- leżą do nich m.in. PTE: CU, Zurich, PKO/Handlowy, BIG BG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UNFE coraz częściej nakłada kary na PTE